Home

Ilość odsłon: 3580   Data publikacji:  2007-01-22

Trzeźwy poranek

   

Kierowców z Hajnówki i całego Podlasia czekają wzmożone kontrole trzeźwości podczas prowadzenia pojazdu. Akcja, która odbyła się w ubiegły poniedziałek pod nazwą "Trzeźwy poranek" będzie regularnie przeprowadzana w różnych terminach i porach dnia.

       W 2006 roku policjanci na terenie województwa podlaskiego ujawnili i wyeliminowali z ruchu ogółem 6939 kierujących pojazdami "po alkoholu". Nietrzeźwi kierowcy spowodowali 92 wypadki. Wiele osób spożywając alkohol do późnych godzin nocnych nie zdaje sobie sprawy, iż następnego dnia rano, siadając za kierownicę pojazdu znajduje się jeszcze pod działaniem alkoholu. Utrzymujący się na terenie naszego województwa wysoki wskaźnik udziału nietrzeźwych uczestników ruchu w wypadkach drogowych wskazuje na konieczność poszukiwania i wdrażania nowych metod i form walki z tymi incydentami. Takie zadania ma właśnie akcja "Trzeźwy poranek".
    W Hajnówce 15 stycznia od godz. 6.15 rozpoczęły się kontrole trzeźwości w dwóch punktach miasta. Przez ponad dwie godziny policjanci z "Grupy wsparcia"  WRD KWP w Białymstoku oraz Hajnówki dokonywali pomiarów poziomu alkoholu we krwi. Zatrzymano czterech nietrzeźwych kierowców. Dwóch na poziomie wykroczenia, tzn. poniżej pół promila zostanie ukaranych z kodeksu wykroczeń, pozostali kierowcy odpowiedzą za przestępstwo przed sądem. Grozi im grzywna lub pozbawienie wolności do dwóch lat.
     - Akcje takie będą organizowane częściej - mówi Tomasz Snarski, oficer prasowy KPP w Hajnówce - Informują o nich media lecz pomimo ostrzeżeń wciąż można złapać nietrzeźwego kierowcę. Na przypadki prowadzenia "po alkoholu" natrafiamy szczególnie w okresie letnim kilkaset razy na miesiąc. Te statystyki generują głównie rowerzyści. W 2006 roku wszczętych zostało ponad 600 przypadków ukarania. Zdarzają się też często recydywiści. Jest ich w Hajnówce kilkudziesięciu.
    Nie tylko akcja "Trzeźwy poranek" ma przekonać kierowców do unikania spożywania alkoholu przed jazdą samochodem. Tu ma po prostu zwyciężać zdrowy rozsądek i troska o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników hajnowskich dróg.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444