Home

Ilość odsłon: 5991   Data publikacji:  2007-08-07

Dni Hajnówki pod znakiem żubra

    Trzy dni hajnowianie bawili się na imprezach, których organizacja była możliwa dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

     Miniony weekend pod nazwą „Dni Hajnówki” wypełniły nie tylko występy zespołów wokalnych, ale również integracyjne zawody sportowe oraz po raz pierwszy prezentacja dorobku artystów ludowych, rzemieślników, drobnych wytwórców produktów regionalnych oraz potraw kuchni Podlasia w formie pokazu pod nazwą „Jarmark Żubra”. To drugie po odbytych w 2001 roku, „Dni Hajnówki”, które zostały połączone z coroczną imprezą „Studio Lato Radia Białystok” oraz finałem ogólnopolskiego konkursu "Przebojem na antenę”.
    Już w piątek rozpoczęły się międzynarodowe zmagania w siatkówce i piłce nożnej, w których uczestniczyły drużyny z całego powiatu oraz Prużan i Swisłoczy z Białorusi. Głównym punktem spartakiady były zawody lekkoatletyczne osób niepełnosprawnych w ramach projektu realizowanego przez Hajnowski Dom Kultury pod nazwą „Bliżej siebie – hajnowskie spotkania”. W turnieju startowało łącznie 230 osób, co było podwójną ilością przewidywanych zawodników. Wszyscy niepełnosprawni uczestnicy zostali nagrodzeni medalami za osiągnięcia w poszczególnych dyscyplinach oraz doskonałą formę i wolę walki.
     Zwycięzcą w siatkówce został zespół z Lewkowa, drugie miejsce zajęła drużyna z Narewki, a na trzeciej pozycji uplasowali się Oldboje z Białowieży. W piłce nożnej bezkonkurencyjni okazali się piłkarze z Prużan przed drużyną z Siemianówki, Olbojami z Hajnówki oraz zespołem ze Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych. Spartakiada była okazją do wyróżnienia hajnowskich działaczy sportowych, którzy od lat nieustannie uczestniczą w niemal wszystkich sportowych przedsięwzięciach. Za wieloletnią działalność na rzecz hajnowskiego sportu z okazji obchodów 60 - lecia LZS burmistrz Anatol Ochryciuk uhonorował statuetkami Jana Kozaka i Sergiusza Juziuczuka.
      - Sobotni „Jarmark Żubra” był doskonałą okazją do poznania twórców związanych z kulturą regionu – mówi Magdalena Chirko, pomysłodawca oraz autor projektu – Wystawcy z Podlasia i Białorusi chętnie w nim uczestniczyli. Zaprosiliśmy do prezentacji ponad 140 podmiotów, a blisko 40 przyjechało do nas zza wschodniej granicy. Uważam, że pierwsze tego typu przedsięwzięcie było udane i warto za rok wrócić do pomysłu.
     Na jarmarku można było nie tylko oglądać, ale również zakupić olejne obrazy, malowane na jedwabiu batiki, rzeźby w drewnie, wytwory ludowego rzemiosła oraz wiele innych rzeczy związanych z kulturą regionu. Na stoiskach reklamowały się kwatery agroturystyczne, muzea i lokalne sklepy. Zwiedzający oglądali tradycyjne sposoby wytopu i kucia żelaza, które prezentował Stanisław Mierzwiński, właściciel Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Miłośnicy mocnych wrażeń mogli poskakać na bangi, jak również skorzystać z zabaw na karuzeli. Gastronomiczna firma Lech z Białegostoku usmażyła kilka tysięcy placków ziemniaczanych, którymi częstowała uczestników jarmarku.
     - Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w tej imprezie – powiedziała Tamara Kierdelewicz, malarka z Czeremchy – Tym bardziej, że takich darmowych okazji do pokazania prac jest bardzo niewiele. Na naszym stoisku prezentujemy dorobek twórców z Gminy Czeremcha, skąd pochodzę. Jest spore zainteresowanie ekspozycją, szczególnie turystów.
      Imprezami, na które szczególnie czekała młodzież były niedzielne prezentacje zespołów muzycznych w ramach finału ogólnopolskiego konkursu "Przebojem na antenę”. Na scenie zaprezentowało się 14 zespołów z całej Polski, które wygrały półfinały w rozgłośniach regionalnych PR. Najlepszy okazał się zespół LARS z Gdańska, FEEL z Katowic oraz  COFFE BREAK z Wrocławia. Na zaproszenie Hajnowskiego Domu Kultury zaśpiewały dla publiczności w Hajnówce także zespoły z Ukrainy i Białorusi, ponadto "Rybcie znad Biebrzy", popularna aktorka Justyna Sieńczyłło, zespół AS oraz "Bracia i Siostry”. Gwiazdą wieczoru była legenda polskiego bluesa zespół DŻEM. Cały dzień prezentowały się na scenie Miejskiego Amfiteatru zespoły muzyczne i taneczne Hajnowskiego Domu Kultury oraz niepełnosprawne osoby uczestnicząc w Konkursie Piosenki Popularnej, który był jednym z elementów projektu „Bliżej siebie – Hajnowskie Spotkania”.
       - Cieszymy się, że w naszym mieście odbywają się tego typu uroczystości. Taka impreza ściąga turystów, mieszkańców i przede wszystkim młodzież. Korzystają z niej artyści i wytwórcy z całego Podlasia i Euroregionu, a my mamy doskonałą zabawę – dodają hajnowskie nastolatki.

Jolanta Zachaj

Fotogaleria
(kliknij w celu powiększenia)

 

 

 

 

fot. J.Zachaj T.Topolski

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006.

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444