Home

Ilość odsłon: 3478   Data publikacji:  2007-03-28

Galeria malarstwa i pokaz tradycji

    Od kilku dni w Narewce można podziwiać efekty kilku plenerów malarskich, które odbywały się w gminie od 2002 roku.

        Stara carska szkoła została przekształcona po remoncie w galerię malarstwa oraz salę ludowej tradycji. Obiekt, który ma stać się atrakcją turystyczną został nazwany imieniem Tamary Sołoniewicz, zmarłej przed kilku laty dokumentalistki i filmowca pochodzącej z Narewki. Uroczyste otwarcie galerii odbyło się 24 marca.
     - Za sprawą hajnowskich malarzy Piotra Gagana oraz Wiktora Kabaca, Narewka stała się miejscem, gdzie artyści niemal z całej Polski znaleźli miejsce do inspiracji twórczej – Powiedział Mikołaj Pawilcz, wójt gminy, otwierając wystawę – Powstało tu wiele dzieł o tematyce naszej okolicy, która urzekła malarzy. Każdy z nich po plenerze zostawiał w gminie jedną lub dwie prace. Uzbieraliśmy w ten sposób spory ich zbiór. Postanowiliśmy oprócz prezentacji malarstwa, pokazywać w galerii to, co może wkrótce zniknąć z naszych domów oraz pamięci. Mieszkańcy Narewki przekazali nam wiele starych pamiątek rodzinnych, które będą służyć poznawaniu historii, kultury i tradycji regionu.

      Oprócz kolekcji kilkudziesięciu obrazów, w wydzielonej części wystawy można obejrzeć dawne wiejskie sprzęty, tkaniny i naczynia jak również spróbować wypieków z pieca chlebowego. Z okazji otwarcia galerii Wiktor Kabac przygotował w jeden z sal osobną wystawę swoich prac, dedykując ją zmarłej w tym miesiącu zasłużonej dla ochrony Puszczy Białowieskiej,  profesor Simonie Kossak. Uroczystość urozmaicił występ lokalnego zespołu wokalnego „Narewczanki”, które tradycyjnie przywitały gości korowajem, obrzędowym pieczywem świątecznym w tradycji białoruskiej.
Adaptacja szkoły do celów ekspozycji sfinansowana została w większości z funduszy unijnych, które wyniosły ponad 300 tys. zł. na cały koszt inwestycji w kwocie 480 tys. zł. W galerii wkrótce będzie na stałe zatrudniony pracownik, udostępniający zbiory zwiedzającym.

     - Tego obiektu może pozazdrościć Narewce niejedno duże miasto – stwierdził Wiktor Kabac, współorganizator przedsięwzięcia – Spełnia ona wszelkie wymogi profesjonalnej ekspozycji. Ale jest to dopiero początek, bo prace są pamiątkami pięciu plenerów. Wkrótce będzie ich znacznie więcej, ponieważ już na początku lata odbędzie się w Narewce kolejne, międzynarodowe spotkanie znanych mistrzów pędzla. Uczestniczyć w nim będzie również Stowarzyszenie „Stopka” z Łomży.
      W szkole zamienionej na galerię powstanie ponadto pracownia dla artystów oraz pomieszczenie dla celów Stowarzyszenia Ziemi Narewkowskiej. Władze samorządowe planują również adaptację drugiego budynku starej szkoły. Być może powstaną tu warsztaty tkactwa, kulinarne i przędzenia oraz będą prowadzone zajęcia ze wszystkimi chętnymi do poznawania ludowych  tradycji regionu.

   - Podziwiamy naszą galerię i jej zbiory – mówi Aneta Krasnopolska z Narewki – Chociaż jestem z młodego pokolenia pamiętam takie eksponaty w gospodarstwie babci. To wspaniale, że oprócz wielu pięknych dzieł malarzy, można tu zobaczyć stare sprzęty oraz związane z nimi zwyczaje.

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444