Home

Ilość odsłon: 2952   Data publikacji:  2007-03-27

Rajd „Sasanka”

 

Tradycyjnie, wiosenny rajd po puszczy „Sasanka” zorganizowali uczniom SP nr 1 członkowie hajnowskiego PTTK.

        Pierwszy dzień wiosny przywitał Hajnówkę ciepłą i suchą aurą. W taki dzień nie sposób było usiedzieć w szkolnych ławach. Na całe szczęście wspaniali nauczyciele hajnowskiej jedynki potrafią docenić odwieczną uczniowska tradycję, która nakazuje spędzenie tego dnia koniecznie na świeżym powietrzu. Jeżeli na świeżym powietrzu, to najlepiej na wspólnym rajdzie z PTTK.

     Rankiem 21 marca na szlak wraz z opiekunami i przewodnikami wyruszyło 175 uczniów. Kierunek wędrówki był oczywisty – Puszcza Białowieska. Leśne dukty były już suche i uczestnicy rajdu mogli w pełni rozkoszować się budzącą do życia przyrodą, bez obawy wdepnięcia w kałużę. Śnieg już dawno spłynął nie pozostawiając po sobie nawet śladu. Oznaki wiosny były widoczne na każdym kroku. Przy leśnych trybach kwitł podbiał i przylaszczki, a krzewy leszczyny pokryły się tzw. kotkami. Wokół brzmiał chór puszczańskiego ptactwa powracającego ochoczo z zimowego wygnania. Zewsząd dochodziły wesołe pogwizdywania kosów, zięb, rudzików i drozdów śpiewaków. Nie mniej hałaśliwe były ptaki,  które zimę spędziły w Puszczy , a teraz cieszyły się z nadejścia cieplejszej pory roku. W tej gromadzie prym wiodły przede wszystkim sikory i dzięcioły.

        Rok 2007 został ogłoszony rokiem szlaków turystycznych, dlatego też trasa wędrówki biegła częściowo szlakami pieszymi, którymi opiekuje się Oddział PTTK w Hajnówce – niebieskim, zielonym i czerwonym. Na końcu wędrówki czekało, jak zawsze turystyczne ognisko, przy którym rajdowicze mogli posilić się pieczoną kiełbaską. Wiedza przyrodniczo-turystyczna zdobyta na trasie, została sprawdzona w konkursie z nagrodami, który wykazał jednoznacznie, że młodzież spędziła dzisiejszy dzień nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie, przyswajając dużą część wiedzy przekazanej przez prowadzących rajd przewodników.

       Rajd pieszy „Powitanie Wiosny” zorganizował hajnowski Oddział PTTK przy współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce. Impreza odbyła się dzięki wsparciu Nadleśnictwa Hajnówka, które przygotowało ognisko, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Hajnówce – fundatorów nagród oraz Piekarni „Podolszyńscy”, która zapewniła świeże pieczywo. Wszystkim instytucjom serdecznie dziękujemy. Rajd poprowadzili społecznie hajnowscy przewodnicy PTTK: Mikołaj Kicel, Tadeusz Topolski, Janusz Antipow i Artur Gierasimiuk.

AG

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444