Home

Ilość odsłon: 3273   Data publikacji:  2007-11-12

Obchody 89 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    Obchody 89 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła w Hajnówce w przeddzień święta uroczysta akademia w Hajnowskim Domu Kultury.

   W sobotnie popołudnie licznie zebrani mieszkańcy Hajnówki wysłuchali koncertu oraz obejrzeli przedstawienie, w którym wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół nr 2 oraz drużyna zuchowa "Leśne skrzaty" z przedszkola nr.1. Inaugurujący uroczystość hymn państwowy oraz pieśni patriotyczne zagrała Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Zawodowych pod kierunkiem Józefa Korkusa. Polskie tańce: poloneza i krakowiaka wykonał Zespół Tańca Ludowego HDK.
   Najmłodszych uczestników przedstawienia, którzy z wielkim zaangażowaniem i przejęciem recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali tradycyjne polskie pieśni, przygotowała do występu wychowawczyni-drużynowa Agnieszka Pieśluk, a uczniów ZS nr 2 nauczyciele: Małgorzata Kozak, Alicja Sajewicz oraz Zbigniew Budzyński, którzy również akompaniowali młodzieży grając podczas koncertu na organach oraz gitarze. Uczestnicy akademii obejrzeli slajdy z historycznych wydarzeń naszego kraju oraz zostali obdarowani przez młodzież białymi i czerwonymi kwiatami.
Uroczystość zakończył recital piosenki w wykonaniu Marty Gredel i akompaniamencie Jarosława Kowalskiego oraz koncert Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych.

      W niedzielę po liturgiach z okazji Święta Niepodległości w Soborze Świętej Trójcy oraz Kościele Świętego Cyryla i Metodego odbył się przemarsz ulicami miasta z udziałem Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych. Przy pomniku  „Ofiarom Wojen , Przemocy i Represji „91” duchowni katoliccy i prawosławni odmówili wspólną modlitwę w intencji ojczyzny.
   - (...) Obchodząc dzisiejsze święto doceniamy ogromny trud włożony w przywrócenie do życia organizmu państwowego. Doceniamy heroizm narodu polskiego, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. - powiedział do zebranych mieszkańców miasta Anatol Ochryciuk, burmistrz Hajnówki - Doceniamy też nieprzerwane starania elit politycznych, kulturalnych i oświatowych o zachowanie tożsamości narodowej. W okresie 200 lat niewoli naród polski nigdy nie ustawał w dążeniach o odzyskanie niezależności. Święto Niepodległości jest więc szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu. Refleksje historyczne prowadzą nas do czasów współczesnych i wskazują, że niepodległość i suwerenność nie są dane raz na zawsze. O niepodległość i suwerenność gospodarczo-społeczną trzeba dbać codziennie. Dzisiejsza uroczystość to oprócz wyrazu pamięci, również element wychowania patriotycznego naszej młodzieży. (...)
    W tym uroczystym dniu składam gorące serdeczne podziękowania mieszkańcom Hajnówki za codzienny trud wnoszony dla pomyślności kraju i naszego miasta. Wszystkim składam życzenia dobrego zdrowia i pomyślności. W szczęściu świętujmy dzień 11 Listopada - Dzień Niepodległości.

Delegacje przedszkoli, szkół, zakładów pracy i organizacji złożyły pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów.

Na zakończenie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444