Home

Ilość odsłon: 3575   Data publikacji:  2007-07-27

Ze Świetlicą szlakiem zbliżenia kultur

 

Dnia 19.07.07r. wyruszyliśmy ze świetlicy socjoterapeutycznej  na wycieczkę jednym z najbardziej malowniczych szlaków Podlasia tzw. „szlakiem tatarskim”.

       Pierwszym przystankiem na szlaku wycieczki był Białystok. Nasz miły pan przewodnik pokazał nam Pałac Branickich. Mogliśmy także obejrzeć park przypałacowy, który przypomina  miniaturę ogrodów Wersalu (stąd często Pałac Branickich  nazywany jest Wersalem Podlasia).

    Kolejnym etapem wycieczki był Supraśl i Monastyr Supraski.  Mogliśmy zwiedzić Muzeum Ikon oraz podziwiać przepiękną, gotycką cerkiew całkowicie odbudowana z ruin. Następnie udaliśmy się do Krynek, gdzie w bajkowej scenerii „Karczmy pod modrzewiem” zjedliśmy posiłek. Pan przewodnik poinformował nas, iż przed wojną w Krynkach mieszkało dużo ludności żydowskiej oraz funkcjonowało tu aż 8 synagog.

    Z Krynek udaliśmy się do Kruszynian, gdzie mieszkają potomkowie polskich Tatarów. Mogliśmy tu, w większości po raz pierwszy, zwiedzić świątynię muzułmańską – meczet. Spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością, pan przewodnik opiekujący się świątynią zapoznał nas z historią Tatarów na Podlasiu. Dowiedzieliśmy się również w kogo wierzą wyznawcy islamu, co nas łączy, a czym się różnimy. Zezwolono nam na zrobienie pięknych zdjęć, wpisaliśmy się także do księgi pamiątkowej. Następnie udaliśmy się na muzułmański cmentarz – mizar. W zadumie oglądaliśmy nagrobki…

          Po obejrzeniu cmentarza wyruszyliśmy w drogę powrotną, już teraz bacznie zwracając uwagę na mijane świątynie rożnych wyznań. Do Hajnówki wróciliśmy trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń z nowopoznanych, interesujących miejsc. W wycieczce brały udział wolontariuszki z Klubu Wolontariusza „Pomagamy Razem”, które z zaangażowaniem opiekowały się podopiecznymi  świetlicy.
          Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Na szlakach kulturowych ze Świetlicą” Hajnowskiego Stowarzyszenia „Sami Sobie”.

Opiekunowie Klubu Wolontariusza

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444