Home

Ilość odsłon: 4924   Data publikacji:  2007-06-27

Freski w cerkwi

    Blisko pół miliona złotych będą kosztowały freski jakie pokryją wnętrze cerkwi p.w. Jana Chrzciciela w Hajnówce.

       Decyzja o wymalowaniu świątyni została podjęta przez radę parafialną i proboszcza w 2005 roku. Na podstawie obserwacji fresków w różnych cerkwiach, jako wykonawcę wybrano grupę malarzy z Ukrainy, której przewodniczy mistrz Włodzimierz Teliczko z Doniecka. Rozpoczęcie prac nastąpiło w 2006 roku. Wykonanie całości przedsięwzięcia  potrwa około trzy lata. Malarze z uwagi na ograniczenia wizowe zmuszeni są do cyklicznego przerywania prac na kilka miesięcy.
    Na tematykę fresków wybrano sceny narodzenia Jana Chrzciciela, które ozdobią nawę główną oraz ukrzyżowania Chrystusa i wizerunku Matki Boskiej w bocznych częściach świątyni. Sklepienie pokryły już malowidła ukazujące Boga Ojca, a w tyle cerkwi wkrótce można będzie podziwiać Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Całość wykonana zostanie jasną, pastelową kolorystyką, metodą kładzenia tempery na suchy tynk.
    - Mimo, iż mieliśmy przygotowaną wcześniej koncepcję fresków, teraz ona wciąż ewoluuje – mówi Włodzimierz Teliczko – To co wymyśliliśmy na początku, nieustannie się zmienia, bo dopiero w trakcie pracy widać efekty światła, cienia oraz samej atmosfery świątyni. Dopiero malując na miejscu czujemy jak powinny być przedstawione biblijne sceny i postacie. Efekty naszych prac można zobaczyć w cerkwiach w Białymstoku, Mińsku, Grodnie oraz Moskwie.

 
Włodzimierz Teliczko dopasowuje freski do architektury i klimatu świątyni

     - Jesteśmy już na półmetku prac nad freskami – informuje Leonid Szeszko, proboszcz parafii – Wszystkie malowidła są dodatkowo pokrywane 23 karatowym złotem. Złocenia wykonują fachowcy z Polski. Sam kruszec pochłonął już 40 tys. zł i nie jestem pewien, czy wystarczy go na wszystko. Dzięki ofiarności parafian oraz ludzi dobrej woli możemy upiększyć złotem nie tylko ikonostas, ale całą świątynię.
     Budowa cerkwi, której kamień węgielny położono w 1993 roku, a wznoszenie rozpoczęto w 1995 pochłonie łącznie blisko 1,5 mln zł. Dwie kondygnacje, które posiada, wykorzystywane są codziennie na nabożeństwa dla około 2 tys. parafian. Po freskach zostanie w niej wykonana ozdobna posadzka, a następnie wybudowany dom parafialny.

     - Cieszy nas to, że cerkiew jest coraz piękniejsza – mówi parafianin Jan Zdanowski – Często spotykam się z opiniami głównie turystów, ze jest to najładniejsza świątynia w Hajnówce. Tym bardziej nie żałujemy ofiar na jej budowę. Wspieramy ją nie tylko finansowo, ale też czynem. Parafianie wykonują bardzo wiele prac zarówno wewnątrz jak i wokół cerkwi.

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444