Home

Ilość odsłon: 3873   Data publikacji:  2007-06-21

O judaizmie w więzieniu

    W ramach akcji „Atlantyda”, która od kilku lat prowadzona jest w Areszcie Śledczym w Hajnówce, rozpoczęły się dla skazanych wykłady na tematy dotyczące historii i kultury żydowskiej.

        Akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest kapitan Artur Cyruk, wychowawca AŚ w Hajnówce, polega na prowadzeniu prac porządkowych na zapomnianych zabytkowych cmentarzach różnych wyznań. Dzięki więźniom światło „ujrzały” nekropolie między innymi żydowskie, prawosławne i unickie. Skazani, oprócz prowadzenia prac zapoznają się jednocześnie z kulturą i tradycją regionu oraz z jego różnorodnością religijną i narodowościową.
     Rozpoczęty 18 czerwca cykl wykładów, które przeprowadzają członkowie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, ma w założeniu przybliżyć słuchaczom zasady judaizmu oraz jego wielowiekowe tradycje. „Cadycy w więzieniu”, który był pierwszym poruszanym zagadnieniem omawiała w hajnowskim Areszcie Śledczym Anna Ciałowicz z Warszawy. Wykładu słuchało z zainteresowaniem kilkunastu skazanych, wśród których znajdowali się uczestnicy akcji „Atlantyda”.

      - Od początku podobał się nam pomysł na ratowanie zaniedbanych cmentarzy i bardzo chętnie przeprowadzimy z więźniami zajęcia edukacyjne – mówi Aleksander Wąsowicz, przedstawiciel Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Warszawy – Kolejny temat już na początku lipca przedstawi skazanym sam rabin Schudrich, który przyjedzie do Hajnówki. Planuje on omówić podstawy judaizmu z prezentacją przedmiotów kultu religijnego. Takie lekcje będą prowadzone równolegle z pracami porządkowymi na żydowskich cmentarzach. W tym roku chcielibyśmy akcję „Atlantyda” przeprowadzić intensywniej i w szerszych ramach. Zamierzamy na następnych spotkaniach opowiedzieć skazanym o cmentarzach żydowskich w Polsce, tradycyjnych prawach pochówku, a także pokazać filmy o tej tematyce. Wszystkie nasze połączone działania nie dość, że zostawią ślad w ludzkich głowach, to jeszcze mogą uratować ważne miejsca dla kultury żydowskiej.

    - Więźniowie chętnie uczestniczą zarówno w pracach porządkowych, jak i w zajęciach edukacyjnych - powiedział Artur Cyruk - Oprócz sprzątania na cmentarzach żydowskich w Narwii, Narewce, Kleszczelach i Orli planujemy ponadto porządki na szlaku powstańczym w Puszczy Białowieskiej.

J.Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444