Home

Ilość odsłon: 5169   Data publikacji:  2007-06-18

Wspominać poród jako piękne przeżycie

    Jak zmienić odczucia kobiet, aby fakt narodzin dziecka wspominany był nie jako konieczny koszmar, ale piękne przeżycie było tematem konferencji, która odbyła się 16 i 17 czerwca w hajnowskim szpitalu.

      Blisko 100 osób: lekarzy, pielęgniarek i położnych uczestniczyło w szeregu prelekcji mających na celu zmianę mentalności personelu medycznego w podejściu do rodzącej.
     Oddział Ginekologiczno Położniczy w Hajnówce, jako gospodarz konferencji, jest jednym z laureatów konkursu zorganizowanego przez fundację „Rodzić po ludzku”. W ubiegłym roku certyfikat pod takim samym tytułem nadany mu został dzięki opiniom pacjentek, których porody odbyły się w hajnowskim szpitalu. Personel oddziału od kilku lat jest wiodący w regionie w likwidowaniu negatywnych stereotypów pracy służb medycznych, szczególnie w położnictwie i ginekologii. Dwudniowa konferencja pozwoliła na zrozumienie mechanizmów psychologicznych, które rządzą nie tylko wśród ludzi, ale w całym świecie żywych organizmów.

   Anna Otffinowska, psycholog z fundacji „Rodzić po ludzku” w swojej prelekcji omówiła szereg czynników wpływających na uzyskanie przez kobietę satysfakcji z porodu, a nie tylko koszmarnych wspomnień, które potrafi zafundować położnicy personel medyczny nieświadomy swoich poczynań. Psycholog na przykładzie zwierząt, u których powicie młodych przebiega zawsze w odosobnionym, dyskretnym i bezpiecznym miejscu, udowodniła kardynalne błędy popełniane w szpitalach z tzw. traktami porodowymi. Dołączając do takich warunków często spotykaną nieprzychylność i wrogość personelu, teoretycznie u żadnej istoty nie powinno dojść do szczęśliwego rozwiązania. Pojawiająca się u rodzącej w wyniku stresu adrenalina, zwana hormonem walki i ucieczki, skutecznie może zablokować proces porodu na wiele godzin. Anna Otffinowska pokazała zebranym fotografie najnowszych sal porodowych, które przypominają sypialnie, a nie zimne gabinety z metalowymi łóżkami i urządzeniami kojarzące się bardziej z salami tortur. Spowodowanie u kobiety poczucia bezpieczeństwa, wewnętrznego spokoju i zaufania do życzliwego personelu znacząco przyśpiesza poród i powoduje, że staje się on pięknym przeżyciem.

    O tzw. „aksamitnych urodzinach” opowiadała zebranym dr Maria Walento-Tyszko, a o opiece okołoporodowej niczym czułym rozpieszczaniu rodzącej mgr Magdalena Witkiewicz. Na konferencji omawiano metody łagodzenia bólu porodowego oraz skutków niewłaściwego prowadzenia końcowych etapów rozwiązania.
    - Myślę, że potrzeba nam wiele zmian – powiedziała Renata Waszczuk, ordynator hajnowskiego Oddziału Ginekologiczno Położniczego – Czy one zachodzą? Niestety jest różnie. Obecnie szpitale dążą do tego, aby diametralnie zmienić podejście do pacjentek. Jest to bardzo ciężka i długotrwała praca, aby kobiety chciały do nas przyjść. Nasz ubiegłoroczny sukces, czyli zdobycie certyfikatu „Rodzić po ludzku” to nie sukces medialny, jak sądzą niektórzy. To jest największe wyróżnienie, bo nadane przez same pacjentki - to ich opinie i odczucia po pobycie w naszym oddziale.

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444