Home

Ilość odsłon: 3739   Data publikacji:  2007-06-12

„Kresy” – letnia odsłona

    W Galerii Sztuki Regionu i Pogranicza „Kresy” w Pogorzelcach koło Białowieży minionej soboty otwarto kolejną ekspozycję prac podlaskich twórców.

      Wakacyjna wystawa pod nazwą „Klimaty Podlasia” jest drugą odsłoną galerii prowadzonej od ponad miesiąca przez Krystynę Sawicką z Warszawy. Tym razem zwiedzający mogli podziwiać obrazy białostockich malarzy na górnej, nowooddanej do użytkowania kondygnacji budynku.
Galeria w Pogorzelcach spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno twórców, jak i odbiorców sztuki. Sezon turystyczny w okolicach Puszczy Białowieskiej sprzyja przybywaniu odwiedzających, których stanowią głównie turyści.
    - Nie spodziewałam się, że nasza galeria będzie się tak podobać. - mówi Krystyna Sawicka - Jest wielu kupujących i to właśnie oni dyktują warunki jakie dzieła mają największy popyt i powinny być wystawiane. Dlatego też muszę robić selekcję czyje prace będę eksponować, bo chętnych twórców wciąż mi przybywa. Włożyliśmy z mężem sporo pracy nie tylko w remont starych budynków, ale przede wszystkim w nawiązanie wielu kontaktów ze światem artystów. Poziom naszej galerii wciąż rośnie, bo przybyło nam ostatnio kilku znanych i cenionych malarzy z Białegostoku.

    Po wystawie wakacyjnej, której tematyka nawiązuje do lata, planowana jest ekspozycja jesienna oraz zimowa. Każdą porę roku ma otwierać osobny wernisaż, na który zapraszana będzie coraz większa liczba gości. Wszystkie prace eksponowane są bezpłatnie i można je na miejscu nabyć. Właściciele „Kresów” są bardzo zadowoleni z sukcesu, jaki odniósł pomysł utworzenia galerii w Pogorzelcach.
    - Moje obrazy pojawiły się w galerii dzięki poznaniu państwa Sawickich na otwarciu wystawy w Narewce. – informuje Michał Janczuk, malarz z Białegostoku – Każde miejsce jest dobre do pokazywania swoich prac i należy to robić jak najczęściej. Na razie nie odczuwam zwiększonej ilości sprzedaży obrazów, ale z czasem wszystkie wystawy z pewnością zaprocentują.
     - Namawiamy nie tylko do podziwiania, ale również do kupowania prac podlaskich artystów. Taka forma promocji regionu jest naszym zdaniem najbardziej skuteczna – dodają Jan i Krystyna Sawiccy.

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444