Home

Ilość odsłon: 5539   Data publikacji:  2007-06-11

Strażacki festyn

    Siłę i sprawność działania zaprezentowali strażacy z niemal całego Podlasia na zawodach Timbersports, które odbyły się 9 czerwca w amfiteatrze miejskim.

      Przedstawiciele 13 powiatów brali udział w rąbaniu kłody na czas oraz przecinaniu jej piłą mechaniczną. Zawody o randze wojewódzkiej, takie jak tegoroczna edycja w Hajnówce, organizowane są tylko w nielicznych regionach kraju.
    - Prezentowane umiejętności i sprawność są udokumentowaniem profesjonalizmu naszych strażaków – powiedział otwierając zawody Jan Gradkowski, pełniący obowiązki komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku – Sprawdziły się one podczas ostatnich wichur w okolicach Suchowli. Kiedy zawodzi siła mechaniczna, pozostaje siła mięśni, aby nieprzerwanie nieść pomoc potrzebującym.


Festyn otwierają Jan Gradkowski (p.o. komendanta WPSP Białystok) Jerzy Sirak (wice starosta hajnowski),
Lidia Sajewicz (prezes PCK Hajnówka), Jarosław Trochimczyk (komendant KPPSP Hajnówka)

    - Strażackie doświadczenie oraz profesjonalizm, to coraz lepsze bezpieczeństwo naszego powiatu. Oby moglibyśmy podziwiać je wyłącznie na zawodach, a nie było takich potrzeb w praktyce. – stwierdził Jerzy Sirak wice starosta hajnowski
    Zmagania dwudziestu pięciu strażaków ochotników oraz zawodowców w trudnej sztuce posługiwania się siekierą i piłą mechaniczną wyłoniły zwycięzcę, który przerąbał kłodę w przeciągu
1 minuty i 20 sekund.


Dariusz Janczulewicz

    - Od 4 lat zawsze w Hajnówce zwyciężam w tej konkurencji – mówi 34-letni Dariusz Janczulewicz, strażak ochotnik z miejscowości Giby w powiecie sejneńskim. – To nie tylko siła, ale też i sposób. Na co dzień prowadzę gospodarstwo rolne oraz pracuję w nadleśnictwie. Może właśnie praca od 10 lat przy drzewach pomogła mi w zdobyciu takich umiejętności.
    Najlepsi strażacy otrzymali w nagrodę puchary oraz sprzęt RTV. Impreza połączona z podsumowaniem obchodów Tygodnia PCK, stała się dużym miejskim festynem z udziałem orkiestry dętej i mażoretek, konkursami dla publiczności oraz występami zespołów artystycznych. Podczas jej trwania, dzięki udziałowi PCK, można było zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać poziom cukru, a także honorowo oddać krew. Policja oferowała bezpłatne oznakowywanie mienia, a obecni na uroczystości strażacy prezentowali nowoczesny sprzęt pożarniczy.

    - Nie było problemu z pozyskaniem zawodników do turnieju – powiedziała Lucyna Golonko, dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Białymstoku, organizatorka zawodów - Mógł wziąć w nim udział każdy powiat naszego województwa, zabrakło tylko kolneńskiego. Cieszy nas to, że mamy dużo nowych, młodych startujących strażaków. Dzisiejsza impreza odbyła się w Hajnówce dzięki gościnności władz samorządowych oraz chęci pomocy w jej organizowaniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Hajnowskiego Domu Kultury oraz innych lokalnych instytucji.
     - Podczas uroczystości odbyły się występy uczniów ze szkół, w których prężnie działają Szkolne Koła PCK : Szkoła Podstawowa w Narwi, Zespół Szkół nr l w Hajnówce, Zespół Szkół nr 2 w Hajnówce, Zespół Szkół nr 3 w Hajnówce, Szkoła Podstawowa nr 3 w Hajnówce oraz I Liceum Ogólnokształcące w Hajnówce - informuje Lidia Sajewicz, prezes PCK o/Hajnówka - Dzisiejsze święto to doskonały moment na zaakcentowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Krwiodawcy oraz podsumowanie turnieju „ Młoda krew ratuje życie", którego organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż. W turnieju uczestniczyło 1758 uczniów, którzy łącznie oddali 1.077,600 tego bezcennego leku ratującego życie ludzkie. Ogromne zaangażowanie uczniów i chęć niesienia pomocy innym zaowocowało zwycięstwem uczniów szkół powiatu hajnowskiego w IV edycji turnieju na szczeblu wojewódzkim. W kategorii procent uczniów krwiodawców do liczby pełnoletnich uczniów I miejsce zajął Zespół Szkół Leśnych w Białowieży, II miejsce - Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce, III miejsce - 1 Liceum Ogólnokształcące w Hajnówce. W kategorii ilość oddanej krwi w przeliczeniu na pełnoletniego ucznia szkoły I miejsce - Zespół Szkół Leśnych w Białowieży.

    Podczas festynu przeprowadzana była kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieciom z rodzin potrzebujących. Obecny na uroczystości przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia udzielał hajnowianom informacji o możliwościach wykonania profilaktycznych badań specjalistycznych.

Jolanta Zachaj

Organizatorzy festynu:
KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W HAJNÓWCE, STIHL POLSKA,
ODDZIAŁ WOJEWÓDZKI i POWIATOWY ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP
POLSKI CZERWONY KRZYŻ ZARZĄD REJONOWY W HAJNÓWCE, HAJNOWSKI DOM KULTURY,
STAROSTWO POWIATOWE W HAJNÓWCE, KOMENDA POWIATOWA POLICJI W HAJNÓWCE,
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W HAJNÓWCE


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444