Home

Ilość odsłon: 3688   Data publikacji:  2006-09-27

Hajnówka lubi niemieckie samochody

   

Blisko 1000 sztuk samochodów przybywa rocznie w powiecie hajnowskim. Na ulicach można zobaczyć głównie auta marki Volkswagen, Audi, Mercedes oraz inne o dużej pojemności silników.

     Są to najczęściej pojazdy używane sprowadzane z Niemiec, rzadziej z krajów Beneluksu lub z Włoch. Tylko nieliczne, to samochody nowe. Wg danych Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Hajnówce stanowią one jedynie 10 proc. rejestrowanych aut.
    - Sprzedaż nowych pojazdów w porównaniu do lat ubiegłych znacząco spadła, kiedy Polska wstąpiła do Unii – mówi Leon Ławrynowicz, właściciel salonu sprzedaży samochodów Fiat, stacji diagnostyki oraz warsztatu naprawczego – Kiedyś kupowano kilkadziesiąt sztuk rocznie, dziś tylko kilkanaście. Popytem cieszą się pojazdy małolitrażowe. Kupują je głównie ludzie starsi, zwracający uwagę na ekonomikę jazdy. Młodych nie interesują zupełnie małe i paliwooszczędne auta.

       Dominującą niegdyś markę Fiat wyparły z hajnowskich ulic samochody niemieckie. Wśród spotykanych nowych pojazdów, znaczącą pozycję zajęła Skoda, kojarzona również z koncernami naszych zachodnich sąsiadów. Sprowadzane z zagranicy samochody mają zazwyczaj powyżej 10 lat i kosztują około 10-12 tys. zł. Ich właściciele niechętnie mówią o kosztach nabycia pojazdu, często je zaniżając.
    -  Nie ma dnia, aby do stacji diagnostyki nie przyjechał sprowadzony z zachodu samochód – mówi Leon Ławrynowicz  - Miesięcznie tylko w naszej stacji badamy ich ponad 50. Są w stanie dostatecznym, ale wymagają kosztownych napraw. Właścicieli najczęściej nie stać na zakup drogich części, więc własnymi siłami instalują w nich awaryjne podróbki. Na sprzedaży takiego auta zarabiają ok. 1000 do 2000 zł. Hajnowianie uważają, że Niemcy dbają o swoje pojazdy, które w dodatku są solidnie produkowane. Większość sprowadzanych aut, mimo wieku dochodzącego do 15 lat, ma mały przebieg. Każdy twierdzi, że trafił na wyjątkową okazję.
      Sprowadzony samochód z dużą pojemnością silnika jest najczęściej przerabiany na gaz. Wiele osób kupuje takie auta niezgodnie z przeznaczeniem i nigdy nie wykorzysta ich możliwości, jeżdżąc wyłącznie po hajnowskich ulicach. Decyzja o nabyciu samochodu często zostaje podjęta na zasadzie porównania z pojazdem sąsiada: musi być lepszy, przynajmniej z wyglądu.
     - Hajnówka nie jest odosobnionym przypadkiem porównując z innymi powiatami. Ludzie mają najczęściej niezbyt zasobne portfele, ale inwestują swoje oszczędności w samochody – worki bez dna. Wiek 15 lat mówi o tym, że w auto wymaga dużych nakładów finansowych i za granicą przeznaczane jest zazwyczaj do złomowania – dodaje właściciel warsztatu naprawczego.

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444