Home

Ilość odsłon: 5048   Data publikacji:  2006-01-23

Połączyła pieśń o Puszczy

    Koncerty, które odbyły się w sobotę w Białowieży, a niedzielę w Kamieńcu na Białorusi, to część wieloaspektowego przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację „Muzyka Cerkiewna” w ramach projektu „Łączy na Puszcza i pieśń”.

    Utwory autorstwa Feliksa Nowowiejskiego, Aleksandry Pachmutowej i Romualda Twardowskiego wykonały chóry Akademii Medycznej z Białegostoku pod dyrekcją Bożenny Sawickiej oraz „Grodzieńskaja Kapella” z Grodna pod dyrekcją Łarisy Ikonnikowej.
    Impulsem do powstania projektu były słynne z opowiadań utwory wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Przebywał on dwukrotnie w Białowieży i stworzył tu oprócz innych dzieł kilka utworów pod nazwą „Teka Białowieska” do słów Jana Jerzego Karpińskiego, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i Kazimiery Jeżewskiej.


Chór Akademii Medycznej z Białegostoku

   - Ten koncert to jakby spełnienie planów mistrza Nowowiejskiego, aby jego muzyka zabrzmiała w Białowieży – mówi Mikołaj Buszko, prezes fundacji „Muzyka Cerkiewna”, inicjator i organizator przedsięwzięcia - Przez cale 10 - lecia powtarzano, ze kiedyś był w Białowieży pewien kompozytor, który tworzył inspirowany puszczą. Poszukiwania doprowadziły mnie właśnie do Feliksa Nowowiejskiego. Dodatkowo chcemy tu pokazać muzykę o puszczy komponowaną przez innych twórców, zarówno rodzimych jak i zza wschodniej granicy. Dlatego prezentacje dziedzictwa muzycznego regionu zabrzmiały w dwóch językach: polskim i białoruskim.


Mikołaj Buszko, prezes fundacji „Muzyka Cerkiewna”

     Białowieski koncert odbył się w miejscowym kościele Św. Teresy. Swoją obecnością zaszczycili go: syn słynnego muzyka Jan Nowowiejski wraz z małżonką, kompozytor Romuald Twardowski, Wiktor Szwed, poeta, który tłumaczył wykonywane utwory na oba języki, arcybiskup białostocki Wojciech Ziemba oraz inni zaproszeni goście.


Jan Nowowiejski z małżonką

    - Ojciec był zauroczony Puszczą Białowieską - mówi Jan Nowowiejski - Był tu dwa razy i dzięki temu powstała ta piękna muzyka. Jest to mój pierwszy w życiu pobyt w tych stronach i również jestem pod wrażeniem wiekowego lasu. Koncertowałem już na Białorusi, ale słuchaczem utworów ojca w języku białoruskim będę po raz pierwszy.
    Przygotowanie projektu, który odbył się pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska trwały prawie rok. Oprócz poszukiwań potomków kompozytorów i poetów oraz utworów związanych z tematem działań, odbyło się szereg spotkań i warsztatów muzycznych. Transgraniczna, integracyjna impreza kulturalna była możliwa dzięki współpracy z wydziałem kultury rejonu Kamienieckiego, który umożliwił fundacji nawiązanie kontaktu z chórem z Grodna. Pieśni o Puszczy w wykonaniu obu zespołów z Polski i Białorusi w dwóch językach zostały wydane w formie publikacji zawierającej teksty oraz nuty dla środowisk chóralnych. Dodatkowo nagrana została płyta CD.
      Jest to kolejne przedsięwzięcie fundacji „Muzyka Cerkiewna”, która w tym roku obchodzi 10 – lecie istnienia. To pierwsza tego typu impreza, ale nie ostatnia. W tym roku prezentujemy muzykę poważną, chóralną. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą ją wykonywać chóry, które połączy Puszcza Białowieska – powiedział Mikołaj Buszko.

JZ


Kompozytor Romuald Twardowski, Jan Nowowiejski z małżonką,
arcybiskup białostocki Wojciech Ziemba oraz ks. Andrzej Matel, proboszcz parafii Św. Teresy


„Grodzieńskaja Kapella” z Grodna pod dyrekcją Łarisy Ikonnikowej


„Grodzieńskaja Kapella” z Grodna


Chór Akademii Medycznej z Białegostoku


Polski i białoruski chór połączyła wspólna pieśń o Puszczy


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444