Home

Ilość odsłon: 4133   Data publikacji:  2006-10-16

Stanisław Mierzwiński Hajnowianinem Roku 2005

   

„Osobowością roku 2005" powiatu hajnowskiego w corocznym plebiscycie organizowanym przez Gazetę Współczesną został Stanisław Mierzwiński.

       W trwającej od początku sierpnia rywalizacji wzięło udział 113 kandydatów zgłoszonych przez czytelników Gazety Współczesnej. Plebiscyt wyłonił 13 zwycięzców poszczególnych powiatów woj. podlaskiego. W głosowaniu, które trwało nieco ponad 60 dni, za pomocą kuponów i SMS-ów oddano ponad 27 tys. głosów. Najbardziej cenieni przez czytelników laureaci konkursu odebrali w 13 października statuetki i honorowe dyplomy.
     - Jestem nie tylko mile zaskoczony uznaniem hajnowian, ale jestem w ogóle zaskoczony tym, że zostałem wytypowany. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy oddali na mnie głosy. Jest to moje pierwsze w życiu wyróżnienie. Daje mi to dodatkową motywację do działań i pracy społecznej, aby moi fani nie zawiedli się i nie żałowali swojego wyboru. Chcę rozwijać muzeum i planuję wzbogacić je o stare eksponaty rękodzieła ludowego takie jak warsztaty tkackie, kołowrotki oraz wiele innych rzeczy. Chciałbym oprócz kowalstwa i hutnictwa uruchomić również prezentacje tkactwa i przędzalnictwa. Planuję ponadto rozbudowywać muzeum i pokazywać w nim kolejne ciekawe eksponaty.

      Stanisław Mierzwiński jest twórcą i właścicielem Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, które jest dziedzictwem trzech pokoleń rodziny Mierzwińskich. Stworzył unikalne miejsce, gdzie można zapoznać się nie tylko z kunsztem kucia, ale również obejrzeć starodawne metody pozyskiwania żelaza z rudy darniowej. Muzeum eksponuje głównie pamiątki rodzinne oraz częściowo wypożyczone z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Jest to miejsce często odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również przez miejscową młodzież szkolną i dzieci. Dzięki znajomości dziejów Ziemi Hajnowskiej, a także umiejętności jej przekazywania, Stanisław Mierzwiński z dużym powodzeniem prowadzi w swoim muzeum lekcje historii, będące uzupełnieniem szkolnych programów nauczania.

     Kowalstwo i starożytne hutnictwo jest eksponowane na wielu festynach oraz imprezach masowych na terenie całego kraju, stając się świetną promocją Hajnówki. Przedsięwzięcie realizowane jest z prywatnych środków finansowych właściciela.
    - Szkoda mi było niszczejących eksponatów po zamknięciu kuźni – mówi Stanisław Mierzwiński – Tak się narodził pomysł założenia Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, które funkcjonuje od 2003 roku. Pradziadek, dziadek i ojciec zajmowali się tradycyjnym kowalstwem, a ja chciałem dodać coś wyjątkowego do otrzymanej od przodków wiedzy. Poszedłem trochę dalej, aż do zamierzchłych czasów na przełomie tysiąclecia nowej ery, kiedy wytop rudy żelaza wykonywany był w ziemnych piecach dymarskich. Na potrzeby muzeum buduję takie piece i prezentuję zwiedzającym starodawne otrzymywanie żelaza. Historia, którą przedstawiam zaczyna się od pozyskania żelaza z rudy darniowej, poprzez jej wytop aż do kucia w naszej kuźni wyrobów kowalskich. To taki mój hołd dla przodków i próba zachowania tak wielkiego dorobku wiedzy kowalskiej, która niestety wciąż zanika.


Osobowości roku 2005 Gazety Współczesnej

Tytułem "Osobowość Województwa Podlaskiego Roku 2005” został Bogusław Samel, prezes Augustowskiej Spółdzielni Spożywców "Społem

OSOBOWOŚCI POWIATÓW:

Białostocki – Joanna Zapolska, sportowiec, wicemistrzyni świata;
Hajnowski – Stanisław Mierzwiński, założyciel Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce;
Bielski – Bożena Grotowicz, dyr. Szpitala w Bielsku Podlaskim;
Moniecki – Alfred Snarski, sołtys wsi Czechowizna i radny;
Siemiatycki – Andrzej Głębicki, prowadzi karczmę „Stara Baśń”, promuje miasto na stolicę bractw Słowian i i Wikingów;
Sokólski – Tadeusz Ciszkowski, dyr. ZS w Korycinie, radny;
Suwalski – Aleksander Czuper, dyr. WORD w Suwałkach;
Sejneński – Stanisław Buchowski, założyciel Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;
Łomżyński – Henryk Piekarski, obrońca praw pracowniczych;
Zambrowski – Grzegorz Strękowski, policjant, radny i społecznik;
Grajewski – Jan Zawadzki, przewodniczący Rady Nadzorczej Mlekpolu;
Kolneński – Józef Dymarski, wójt gminy Mały Płock;
Wysokomazowiecki – Marek Kaczyński, wójt gm. Nowe Piekuty;

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444