Home

Ilość odsłon: 4270   Data publikacji:  2006-10-06

Namówił mnie ksiądz

   

Płaskorzeźby z drewna o sakralnej tematyce to specjalność Sergiusza Żedzia z Hajnówki.

       Niezwykły talent, który ujawnił się dopiero w dojrzałym wieku, dostrzegł nie żyjący już proboszcz katolickiej parafii Alfons Trochimiak. To właśnie dzięki wielkiemu wsparciu księdza, początkujący artysta uwierzył we własne możliwości i od 25 lat z powodzeniem wykonuje swój zawód.
    - Kiedy rodzice chcieli abym został budowlańcem, zamiast chodzić do szkoły, większość czasu spędzałem ze studentami Akademii Sztuk Pięknych. Zawsze ciągnęło mnie do sztuki, ale przeważnie malowałem. W końcu zdobyłem zawód ogrodnika, później pracowałem jako handlowiec oraz prowadziłem własną firmę. Moja przygoda z rzeźbą zaczęła od wykonania w desce zaostrzonym pilnikiem sceny ostatniej wieczerzy. Tak bardzo podobała się żonie, że do dziś jak relikt przeszłości zdobi mój dom. Kiedy większość lokalnych twórców masowo strugała i sprzedawała drewniane żubry, mnie zawsze bliżej było do postaci ludzi, ale o charakterystycznych rysach i tej niezwykłej świętości. Nigdy nie wykonałem żadnego żubra. Nie myślałem też, że z rzeźbienia można w Hajnówce żyć - opowiada Sergiusz Żedź.

      Pierwszych klientów przyprowadzał do Sergiusza Żedzia ksiądz Trochimiak. Był tak  zachwycony niezwykłą ekspresją i wyrazem prac, że nieustannie zachęcał go do kontynuowania twórczości. Namawiał znajomych księży do zakupu drewnianych dzieł, aby wesprzeć finansowo artystę. Ponieważ rzeźby podobały się wszystkim klientom, szybko urosło ich pokaźne grono.
     Obecnie odbiorcami prac są głównie kościoły oraz sklepy z dewocjonaliami w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku oraz wielu innych miastach. Dużo wysyłanych jest do kanady, USA i Włoch. Miesięcznie powstaje ich kilkanaście i nigdy nie zdarzył się klient, który byłby niezadowolony. Zdarzają się tez też prawdziwi fascynacji płaskorzeźb z Hajnówki. Kościół w miejscowości Kopisk ma niemal całe wnętrze autorstwa Sergiusza Żedzia wykonane w drewnie. Ponadto prace jego można zobaczyć w seminarium w Drohiczynie, w kościołach w Trzciannej, Świętej Wodzie, Sokółce, Podkowie Leśnej, Kruszwicy oraz Pruszkowie. Hajnowska parafia katolicka otrzymała w darze od artysty figurę ukrzyżowanego Chrystusa, która znalazła miejsce na przykościelnym placu. Właścicielem płaskorzeźby „Dobry pasterz” został nawet sam Jan Paweł II, który otrzymał ją w prezencie podczas jednej z polskich pielgrzymek do Watykanu.
    - Jestem bardzo szczęśliwy, bo robię to, co kocham i jeszcze mi za to płacą – mówi Sergiusz Żedź – Wielkim wsparciem była i jest dla mnie żona. Od początku akceptowała tę pasję. To największa wielbicielka mojej twórczości, która mnie nieustannie motywuje. Na początku z wielkim powodzeniem zajmowała się sprzedażą rzeźb. Pomaga mi wciąż w wykończeniu prac. Tematyka, którą podjąłem i prawdopodobnie na zawsze przy niej pozostanę, to nie tylko kwestia wiary, to po prostu pasja i fascynacja tym co święte, tajemnicze i niedoścignione w ideałach.

 Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444