Home

Ilość odsłon: 3333   Data publikacji:  2006-10-04

Domagają się ścieżek

   

Po raz pierwszy w naszym mieście odbyła się "Masa krytyczna". Uczestnicy są zadowoleni z przebiegu.

      - Co z tego, że nasze miasto nazywają Hanoi?. Hajnówka też zaczyna się na Ha, ale my mówimy dalej „no i”, właśnie, no i co? – mówią chórem młodzi rowerzyści – Co z tego, że ulicami codziennie jedzie setki rowerów?. Czy ten fakt nie jest powodem do powstawania ścieżek rowerowych?. Gdzie, jak nie w Hajnówce są one równie potrzebne?
      Ponad 60 osób 29 września wyruszyło rowerami ulicami miasta, aby zwrócić uwagę wszystkich na problem braku odpowiednich dróg. Impreza pod nazwą „Masa krytyczna” jest kolejną tego typu organizowaną na Podlasiu. Hajnówka znana jest z wielkiej ilości rowerów jeżdżących o każdej bez wyjątku porze roku. Korzystanie z tego taniego środka transportu wynika najczęściej nie tyle z chęci rozwijania tężyzny fizycznej, ile z braku finansów na zakup samochodu. W zdarzających się kolizjach drogowych, to właśnie rowerzyści są najczęstszymi ofiarami wypadków. Dlatego wielkim udogodnieniem również dla kierowców, byłoby powstanie ścieżek rowerowych na najbardziej uczęszczanych trasach. Obecnie miasto posiada tylko kilka ulic, na których są one wyznaczone.

     W pierwszej hajnowskiej „Masie krytycznej” wzięła udział głównie młodzież. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, najstarszy około 45. Ponad godzinna jazda ulicami odbyła się w bezpieczny i bezkolizyjny sposób.
     - Żałuję tylko, że w imprezie uczestniczyło tak mało dorosłych – mówi Robert Olechno, pomysłodawca i inicjator masy – Młodzież była zachwycona taką formą demonstracji. Było to też pouczające z powodu naszych wymagań, że rower musi mieć światła, odblaski, a nawet kamizelki odblaskowe. Harcerze ze szkoły podstawowej byli o dziwo w nie zaopatrzeni. Wszyscy zdają sobie sprawę, że w rowerowej Hajnówce trudno i niebezpiecznie jest poruszać się ulicami. Często poboczem nie da się w ogóle jechać. Cieszymy się ze ścieżki rowerowej na nowej ulicy Rakowieckiego, ale kiedy się ona kończy, pozostaje smutna rzeczywistość. Czy nie da się wytyczyć chociaż białą linią drogi dla rowerów, aby pokonać bezpiecznie cały dystans do domu?

     „Masa krytyczna” domaga się w Hajnówce udogodnień dla użytkowników dwukółek. Wkrótce ma powstać lista osób, które wystąpią do władz z imienną petycją. Robert Olechno ma ponadto w planach zorganizowanie wyścigu czasowego ze specjalnymi zadaniami dla uczestników. Aby zachęcić młodzież i dzieci do uczestnictwa w pouczającej zabawie, być może powstaną „szprychówki”, koszulki ze specjalnymi napisami oraz inne rowerowe gadżety.
     - Kolejna masa w Hajnówce już za miesiąc. Liczę, że będzie równie udana i skuteczna, że doczekamy się w mieście rowerowych ścieżek – dodaje Robert Olechno.

 Jolanta Zachaj
fot. Mateusz Dąbrowski


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444