Home

Ilość odsłon: 2290   Data publikacji:  2006-03-20

Najgorsza jest bezczynność więźnia

   Hajnowskim Aresztem Śledczym od 1 lutego zarządza nowy dyrektor.

       Na miejsce podpułkownika Mikołaja Andrzejuka, który odszedł ma emeryturę, mianowany został podpułkownik Mirosław Dudar, na stałe zamieszkały w Niewodnicy Kościelnej oddalonej 75 km od Białegostoku. Kandydatura ta na wniosek dyrektora okręgowego służby więziennej w Białymstoku spotkała się z akceptacją dyrektora generalnego w Warszawie.
    - Zdaję sobie sprawę, ze w hajnowskiej jednostce są osoby, które chciały i mogłyby piastować to stanowisko – mówi Mirosław Dudar - Za moją kandydaturą przemawiało duże doświadczenie, bo ostatnio współkierowałem dużą jednostką penitencjarną.
    Podpułkownik Mirosław Dudar jest absolwentem wydziału matematyczno-przyrodniczego byłej Filii UW w Białymstoku. W więziennictwie pracuje od 1986 roku. Przez 10 lat pełnił funkcję wychowawcy. 10 kolejnych pracował jako zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Białymstoku nadzorując służbę wychowawczą, skąd trafił do Hajnówki. Nową funkcję przyjął z chęcią, mimo długiego czasu dojazdu do domu.
    Nowy dyrektor pozytywnie ocenia pracę poprzednika. Twierdzi, że jest to jednostka o przyzwoitym poziomie, jeśli chodzi o warunki odbywania kary. Cele są wyremontowane, dobrze utrzymane i nie przepełnione. Odpowiednie są również warunki pracy funkcjonariuszy.
Areszt Śledczy w Hajnówce dysponuje pojemnością ponad 200 osób. Przebywa w nim obecnie ponad normę około 14 proc. osadzonych. Przestępcy odbywający tu karę, to skazani za poważne czyny kryminalne. Mimo, iż jednostka jest zakładem zamkniętym nowy dyrektor chce, aby przynajmniej część więźniów miała możliwość wykonywania prac poza terenem aresztu. Planuje ponadto szereg inicjatyw w celu zwalczania braku zajęcia osadzonych.


Mirosław Dudar ma pionierskie rozwiązania na nudę w więzieniu

     - Musimy zagospodarować czas skazanych, bo pobyt w kilkunastoletniej bezczynności jest nie do zniesienia – mówi Mirosław Dudar - Organizujemy im czas, planujemy kursy szkoleniowe na przykład na zdobywanie umiejętności robót wykończeniowych. Ponadto zamierzam kontynuować program „Atlantyda”, w którym nasi osadzeni porządkowali okoliczne cmentarze. Chciałbym zrealizować pomysł wykonywania przez więźniów prac chałupniczych na terenie jednostki. Stawka, za jaką pracują jest niewielka i sądzę, że na przykład plecenie koszyków, czy inne rękodzieło przyniosłoby korzyść zarówno przedsiębiorcy jak i osadzonym. Nuda w celi i brak zajęcia powoduje przychodzenie do głowy pomysłów, niekoniecznie dobrych.
    Zamierzeniem nowego dyrektora jest zacieśnienie współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Są to samorządy, Powiatowy Urząd Pracy, straż pożarna. Nie są planowane zmiany kadrowe w nadzorze aresztu ani administracji.
     - Skutki naszej pracy wychowawczej trudno ocenić – mówi Mirosław Dudar - Podejmujemy takie działania, aby przestępca wyszedł na wolność nie gorszy niż w momencie przyjścia. W swoim nowym zakładzie pracy stawiam na bezpieczeństwo jednostki i funkcjonariuszy oraz porządek i ład.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444