Home

Ilość odsłon: 3546   Data publikacji:  2006-03-10

Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki na łamach papierowego wydania Gazety Hajnowskiej prezentuje cykl artykułów o mieszkańcach naszego miasta, którzy znacząco przyczynili się do jego rozwoju i historii.

Bolesław Sulima

     Ważną postacią w powojennej odbudowie i rozwoju Hajnówki w latach 1945 – 1975 był mieszkaniec naszego miasta i jednocześnie wieloletni dyrektor Hajnowskich Zakładów Przemysłu Drzewnego inż. Bolesław Sulima – przy jego aktywnym udziale został wybudowany prawie od podstaw nowoczesny kombinat kompleksowego przerobu drewna; po zakończeniu rozbudowy zakładu zatrudnienie wyniosło ok. 1 800 pracowników, a Hajnówka została miastem powiatowym z liczbą prawie 25 000 mieszkańców i z drewnianej osady stała się murowanym miastem. Wpływ na to miała również rozbudowa dwóch innych dużych przedsiębiorstw: Zakładów Suchej Destylacji Drewna i Zakładów Przemysłu Maszynowego Leśnictwa.

Bolesław Sulima urodził się 6 kwietnia 1910 roku we wsi Siedliszki koło Łukowa na Lubelszczyźnie jako jedno z czworga dzieci Jana Sulimy i Franciszki, z domu Zaborskiej. Ojciec jego był małorolnym chłopem i żeby utrzymać rodzinę w latach 1913 – 1918 pracował w Niemczech, gdzie dobrze opanował zawód stolarza i cieśli. Po powrocie do kraju pracował jako stolarz na stacji kolejowej Czeremcha, dokąd przeniósł się z rodziną.

Młody Bolesław po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Czeremsze zmuszony był z powodu trudnej sytuacji materialnej pomagać ojcu przy robotach stolarskich i ciesielskich. Z czasem rodzina przeniosła się do Hajnówki, gdzie ojciec i syn zostali zatrudnieni w tartaku...

Włodzimierz Poskrobko

Więcej czytaj w marcowym wydaniu Gazety Hajnowskiej.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444