Home

Ilość odsłon: 8011   Data publikacji:  2006-05-17

Laparoskopowa operacja przepukliny

    Lekarze z oddziału chirurgicznego hajnowskiego SPZOZ przeprowadzili pierwszą na Podlasiu laparoskopową operację przepukliny rozworu przełykowego.

     Zabieg przeprowadzał cały zespół lekarzy pod nadzorem ordynatora Wojciecha Tołwińskiego, który był operatorem laparoskopu.

    - Operacje takich schorzeń metodą laparoskopową przeprowadzane są od lat na świecie - mówi Wojciech Tołwiński - Również w Polsce wykonuje się je w dużych ośrodkach. Z tego co wiem, na Podlasiu nikt tego jeszcze nie robił. Być może powód jest taki, że operacja wymaga wielu specjalistycznych narzędzi, które posiadamy w hajnowskim szpitalu. Tylko do to tego zabiegu kosztowały one ponad 100 tys. zł. Drugą bardzo istotną sprawą są żmudne szkolenia, które odbywaliśmy przez kilka lat.

    Rozwór przełykowy jest to otwór w przeponie, przez który przechodzi przełyk z klatki piersiowej do jamy brzusznej. Jeśli ten otwór jest zbyt szeroki, wówczas wciska się w niego żołądek. Wykonana operacja polegała na zeszyciu przepony i zwężeniu otworu, aby uniemożliwić przechodzenie żołądka. Zwykle takie zabiegi przeprowadzane były tradycyjną metodą otwierania jamy brzusznej. Pacjenci wówczas przez długi czas przechodzą okres rekonwalescencji.
    - Szybko poczułem się dobrze - mówi pacjent Jan Baczyński - Chorowałem kilka lat i byłem wyczerpany fizycznie i nerwowo. Teraz wszystko się unormowało. Operacja nie była bolesna, bo przeprowadzano ją pod narkozą. Szybko się zagoiły ślady po laparoskopie. Jestem bardzo zadowolony, że mogę spokojnie żyć i nie cierpieć.
    Udana operacja jest zasługą nie tylko jej inicjatora Wojciecha Tołwińskiego, ale całego zespołu lekarzy oddziału chirurgicznego: Wiktora Sacharczuka, Andrzeja Popowa, Eugenii Bajko, Krzysztofa Koziołkiewicza oraz Pawła Kuczewskiego. 
     - Kilka dni temu wykonaliśmy kolejny tego typu zabieg - informuje Wojciech Tołwiński - Pierwsza operacja trwała 4,5 godziny natomiast druga 2,5 godziny, ponieważ była technicznie łatwiejsza z uwagi na mniejszą przepuklinę. Z czasem takie operacje będą coraz krótsze.


Zespół operujących lekarzy


Pacjent Jan Baczyński i ordynator Wojciech Tołwiński miesiąc po operacji

JZ
Zdjęcia operacji wykonał i udostępnił
doktor Paweł Kuczewski

Więcej zdjęć na http://www.spzoz.hajnowka.pl/index.php?show=news/2006-05-16/00


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444