Home

Ilość odsłon: 4559   Data publikacji:  2006-02-16

Uczą życia w jedności

 

Hajnówka będzie kolejnym miejscem, w którym odbędą się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny.

     Centralne obchody tego jubileuszu odbyły się w Mohylewie na Białorusi, gdzie powstał zakon, a następnie w Warszawie i Białymstoku. W diecezji drohiczyńskiej, do której należy Hajnówka, są dwa takie zakony. W każdej miejscowości, gdzie pracują siostry tego zgromadzenia, kolejno obchodzone jest to święto.
     Zakon założony przez błogosławioną Bolesławę Lament w 1905 roku spełnia specyficzną funkcję na terenach, gdzie stykają się różne wyznania. Jego celem jest praca nad zjednoczeniem chrześcijan; nie zmiana wiary, ale nauka funkcjonowania obok siebie i wzajemnej tolerancji. Powstanie zgromadzenia w Hajnówce sięga 1925 roku, kiedy po prześladowaniach przez radzieckie władze, siostry musiały opuścić Rosję. Osiedliły się wówczas wzdłuż granic, aby nieprzerwanie pełnić swoją powinność.
    Początkowo w Hajnówce były trzy placówki, na których pracowały misjonarki. Obecnie jest jedna, w której swą misję wykonują cztery siostry.
   - Do Hajnówki przyjechałam kilka miesięcy temu – mówi siostra Kryspina, pochodząca z Gryfic, przełożona zgrupowania – Poprzednio pracowałam w Rosji i Białorusi. Nasza praca w tych krajach nie polegała tylko na duszpasterstwie, ale również na uczeniu zwykłego życia. Z powodzeniem prowadziłyśmy kursy gotowania, szycia i innych obowiązków domowych. Przychodzili do nas licznie ludzie wyznania prawosławnego. Uczyłyśmy też życia w jedności i cieszyłyśmy się wśród mieszkańców poważaniem i sympatią. Przez wiele lat pracy dla jednoczenia wiary, nigdy ze strony tamtych ludzi nie spotkały mnie szykany ani obelgi. Nie mogę tego niestety powiedzieć o Hajnówce. Tu zdarzały się sytuacje całkiem odmienne, bardzo przykre. Mimo, iż tu jest moja ojczyzna, marzę o powrocie na Białoruś, do tamtych ludzi.


Siostra Kryspina przyjechała do Hajnówki z Białorusi, aby pełnić funkcję organistki.

    Hajnowskie siostry misjonarki zajmują się głównie katechezą w szkołach i przedszkolach. Twierdzą, że jedność zaczyna się od rodziny, a tolerancji i zrozumienia należy uczyć od najmłodszych lat. Oprócz nauki religii dbają o porządek i wystrój kościoła, a jedna z nich pełni funkcję organisty. Siostry noszą czarne habity oraz krzyż Chrystusa Kapłana.
    Niedzielna uroczystość to również obchody 60 rocznicy powstania zakonu w Hajnówce. W niedzielę na godz. 10.00 do kościoła p.w. Krzyża Świętego przyjedzie kilkanaście zaproszonych misjonarek Św. Rodziny z innych placówek.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444