Home

Ilość odsłon: 3170   Data publikacji:  2006-11-13

88 Rocznica Odzyskania Niepodległości

   

Obchody 88 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w naszym mieście już 10 listopada.

        W Hajnowskim Domu Kultury odbył się koncert okolicznościowy, w którym wystąpiły dzieci z Przedszkola Nr 1 w Hajnówce oraz zespoły HDK. Grupa teatralna HDK przedstawiła montaż słowno-muzyczny.

     Po Nabożeństwie Dziękczynnym w Intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy oraz Mszy Świętej za Ojczyznę w Kościele Świętego Cyryla i Metodego 11 listopada odbył się ulicami miasta uroczysty przemarsz z udziałem Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych. Na skwerze przy Pomniku „Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji '91'” spotkały się z mieszkańcami miasta władze samorządowe oraz odbyła wspólna modlitwa i złożenie wieńców.
  
- (…) Tradycyjnie przy takim święcie sięgamy do kart historii z dawnych lat. - powiedział burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk - Czytając je, przypominamy sobie, że kiedy jeszcze trwała I wojna światowa miedzy mocarstwami ówczesnej Europy, które brały udział w rozbiorach Polski, przed naszym narodem pojawiła się kolejna szansa na odzyskanie niepodległości. Polskie elity polityczne i szerokie rzesze społeczne wykazywały wielką determinację, aby ją wykorzystać. 11 listopada Józef Piłsudski przejął władzę i staliśmy się ponownie państwem na mapie Europy. Po 123 latach niewoli trzeba było odbudować gospodarkę i administrację, aby utworzyć nowy organizm państwowy i połączyć rozdarty kraj. Doceniamy trud, jaki został wówczas włożony, aby na nowo przywrócić do życia państwo polskie. Dziś doceniamy także heroizm polskiego narodu, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. (…)
    Święto Niepodległości jest szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu i państwa. Przywołuje w pamięci wiele wybitnych postaci zasłużonych patriotów i bojowników walczących o niepodległość. My musimy dbać o nią codziennie i pamiętać, że nie jest dana raz na zawsze. Chodzi o to, aby będąc członkiem sojuszy wojskowych i unijnych nasz kraj nie popadł w nadmierną zależność polityczną, wojskową i gospodarczą, zagrażającą naszej suwerenności i tożsamości narodowej. (...)
   Mając w pamięci bohaterów walk o niepodległość oddajemy im dzisiaj należny hołd. W tym świątecznym dniu pozdrawiam wszystkich mieszkańców i składam im serdeczne podziękowania za codzienny trud wnoszony dla pomyślności naszego kraju i miasta. (…)

    Uroczystości zakończył
koncert Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Zawodowych.

JZ  
Zdjęcia HK/JZ  


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444