Home

Ilość odsłon: 4933   Data publikacji:  2006-11-03

Wyróżnienie dla hajnowianina

   

W konkursie o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera jedną z wyróżnionych osób został artysta plastyk Wiktor Kabac z Hajnówki.

      Te prestiżowe nagrody przyznaje od 17 lat Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "STOPKA" z Łomży. W tegorocznej edycji zostało nominowanych 40 osób z całej Polski. Przyznano 3 nagrody i 3 wyróżnienia.
     - Uhonorowanie mnie to wielki zaszczyt – mówi Wiktor Kabac – Doceniono moje wieloletnie działania na rzecz rozwijania kultury artystycznej i promowanie młodych artystów. Od wielu lat upowszechniam sztukę poprzez organizowanie wielu wystaw i plenerów. Moja twórczość jest związana tematycznie z Puszczą Białowieską, którą nieustannie promuję i staram się wpajać młodemu społeczeństwu ważne wartości wynikające z położenia naszego miasta.
     Rozdanie nagród odbyło się w październiku w Łomży  podczas gali zorganizowanej z okazji 25 - lecia istnienia Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "STOPKA".
Wiktor Kabac jest po Mikołaju Buszko drugą osobą z Hajnówki wyróżnioną tą nagrodą.

      Wiktor Kabac urodził się w 1935 roku w Minkówce. W 1950 roku rozpoczął Liceum Pedagogiczne w Bielsku Podlaskim. Edukacje pedagogiczną zakończył w roku 1959 kończąc – wydział sztuki i rysunku Studium Pedagogicznego w Łodzi. W 1974 otrzymał dyplom Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował malarstwo pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Hajnówce jako nauczyciel wychowania plastycznego.
     Artysta posługuje się wieloma technikami; tworzy w kamieniu, rzeźbi w drewnie. Maluje techniką olejną, ale jego ulubione formy to pastele, rysunek i grafika. Jeszcze podczas studiów w 1972 r. eksponował prace na wystawach : w Białymstoku, Warszawie, Berlinie. Jego prace uczestniczyły w ponad 30 wystawach w kraju i za granicą. Malarstwo i grafiki eksponuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych cyklicznie organizowanych w placówkach kultury i różnych galeriach. Wiktor Kabac jest inicjatorem wielu wystaw zbiorowych, w których promuje twórczość młodych artystów.
     Z jego inicjatywy i dzięki jego zaangażowaniu i pracy społecznej powstały w Hajnówce: Mała Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej , Galeria „Hajno” w Muzeum Kultury Białoruskiej, Mała Galeria w Zamiejscowym Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej i Galerie w Budach i Narewce. Galerię „Hajno” stworzył pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki. Jest gospodarzem galerii i menadżerem, jednocześnie komisarzem organizowanych w niej wystaw. Wystawom często towarzyszą uroczyste wernisaże, nieraz łączone z wieczorami poezji, muzyką czy „Rozmowami o sztuce”. Wernisaże, które weszły na stałe do kalendarza uroczystości miejskich, zawsze skupiają liczne grono hajnowian, wciąż wzrasta krąg osób zainteresowanych sztuką. Właściwie Wiktor Kabac jest komisarzem wszystkich wystaw i wernisaży organizowanych w różnych galeriach i placówkach naszego miasta. Zintegrował środowisko artystyczne powiatu powołując Regionalne Centrum Integracji Twórczej, założył też grupę „Hajno” zrzeszającą środowisko twórcze.
    Był inicjatorem, organizatorem i wieloletnim komisarzem kilku plenerów malarskich i uczestnikiem słynnych ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich odbywających się w Hajnówce w latach 70 -tych. Jest autorem licznych realizacji pomnikowych, w tym sakralnych m.in. kapliczki w Topile, św. Franciszka w Drohiczynie ,pomnika ofiar mordu w okresie okupacji sowieckiej, obelisków- kaprala Bierwiaczonka i 3 Pułku Strzelców Konnych, krzyży powstańczych oraz autorem i współtwórcą największego w Polsce drewnianego pomnika ku czci pomordowanych w 1943 roku mieszkańców Hajnówki. Obecnie zabiega o ustawienie w Polsce krzyża upamiętniającego ofiary mordów w Kuropatach na Białorusi.
    Jedną z technik plastycznych artysty jest płaskorzeźba. Warto wspomnieć o tych, których jest współautorem, znajdują się one w Hajnówce: w sali ślubów USC - mitologia ślubu w obrazach od porwania panny młodej do przyprowadzenia wybranki do ołtarza, przepiękne mozaiki - w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej. Wnętrze holu Zespołu Szkół z BJN zdobi mozaika o tematyce regionalnej. W wykonaniu pana Kabaca- są również architektura wnętrza małej sali konferencyjnej w „Leśnym Dworku” i Izba Pamięci dr Tadeusza Rakowieckiego. Jest to miejsce, gdzie odbywają się lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży szkół powiatu hajnowskiego popularyzujące sylwetkę dr Tadeusza Rakowieckiego. Tę Izbę zwiedzają osoby indywidualne i wycieczki odwiedzające nasze miasto.
     Wiktor Kabac jest też wielkim pasjonatem i znawcą historii naszego miasta, jego kultury materialnej, etnografii i zabytków. Zabiega o kształtowanie świadomości młodego pokolenia poprzez organizację warsztatów i spotkań edukacyjnych. Zabytkowe, nieistniejące już, często zapomniane obiekty i zakątki regionu utrwala w swoich grafikach, publikował je na łamach „Gościńca Hajnowskiego” w cyklu „Kronika Starej Hajnówki”. Jest współautorem wydawnictw : „Zapisać siebie- poezja i proza hajnowian”, „W kręgu Puszczy Białowieskiej” - jako członek kolegium redakcyjnego. Był w zespole założycielskim i redakcyjnym Gościńca - pisma Komitetu Obywatelskiego rodzącej się w Hajnówce Solidarności. Należał do Komitetu Organizacyjnego Solidarności.
    Jest nie tylko sympatykiem natury i obrońcą Puszczy, należy do współzałożycieli Towarzystwa Ochrony Krajobrazu i Towarzystwa Ochrony Puszczy Białowieskiej. Zdecydowanie w jej ochronie wypowiada się na łamach prasy i w mediach lokalnych, z jego udziałem Radio Białystok i TV Białystok realizowało liczne programy i reportaże.
     Jest instruktorem teatralnym. Przez wiele lat prowadził w Hajnówce amatorskie zespoły. Jednym z najważniejszych był teatr amatorski przy Klubie ZNP. Wiktor Kabac był jego inicjatorem i założycielem, pisał sztuki reżyserował je i tworzył do nich scenografię. Teatr ten zdobywał nagrody na przeglądach związkowych teatrów amatorskich: dwukrotnie pierwsze miejsce w województwie i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Przeglądzie Ogólnopolskim w Łodzi. Wiktor Kabac był też wieloletnim kierownikiem Klubu ZNP. Dom Nauczyciela w Hajnówce, w którym się mieścił, słynął
z bardzo ciekawych spotkań autorskich , przeglądów, wystaw i koncertów.
    Jest Białorusinem głęboko przywiązanym do tradycji naszych okolic i skutecznie promującym twórczość artystyczną młodego pokolenia plastyków i fotografików, szczególnie tych, którzy w pracach podkreślają piękno i niezwykłe walory Puszczy Białowieskiej oraz wielokulturowość nasze małej ojczyzny.
     Otwarty, bezpośredni, łatwo nawiązujący kontakty, przyciąga do siebie pasjonatów różnych dziedzin. Swój czas bez ograniczeń poświęca pracom społecznym, był współorganizatorem Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki i do dziś jest jednym z jego najaktywniejszych działaczy. W Hajnówce jest znany jako artysta plastyk, społecznik, zwyczajny człowiek wielkiej klasy z uporem zabiegający o realizację zaplanowanych zadań. W plebiscycie Gazety Współczesnej wybraliśmy Wiktora Kabaca „Hajnowianinem roku 2004”.
    Hajnówka ma wielu artystów, pasjonatów, społeczników. Wiktor Kabac jest bezkonkurencyjnie indywidualistą, który zasługuje na zgłoszenie go do Nagrody Zygmunta Glogera.

***

      W imieniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki serdecznie dziękuję za rekomendację inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki – do nominacji Wiktora Kabaca do nagrody Zygmunta Glogera. Życzliwe i serdeczne  rekomendacje uzasadniające zaangażowanie  Wiktora Kabaca  w różnych dziedzinach działalności społecznej, były podstawą wsparcia  wniosku Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki. To dzięki państwa życzliwości Wiktor Kabac jest laureatem wyróżnienia Nagrody im. Zygmunta Glogera. Dziękuję

  • Panu Mikołajowi Buszce dyrektorowi Festiwalu Muzyka Cerkiewna – laureatowi nagrody Zygmunta Glogera.

  • Panu Janowi Karpiukowi dyrektorowi Stowarzyszenie Muzeum Kultury Białoruskiej.

  • Pani Irenie Kosterze byłej kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce.

  • Panu Anatolowi Ochryciukowi Burmistrzowi Miasta Hajnówka.

  • Panu Andrzejowi Skiepce dyrektorowi Hajnowkiego Domu Kultury.

  • Pani Halinie Wojskowicz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

Alla Gryc prezes 
Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444