Home

Ilość odsłon: 3397   Data publikacji:  2006-11-01

Hajnowski Oddział Obserwacyjno – Zakaźny w nowym miejscu

   

Zakończyły się trwające od wiosny prace adaptacyjne jednego ze skrzydeł szpitala w Hajnówce, które zostało przeznaczone na Oddział Obserwacyjno – Zakaźny.

      W piątek 27 października odbyło się uroczyste przekazanie zrealizowanej inwestycji i otwarcie oddziału w nowej siedzibie. Kosztowne przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Kwota wydana na ten cel wyniosła blisko 2,5 mln. zł. Wkład własny w wysokości 30 proc. pomogły wnieść szpitalowi lokalne samorządy oraz sponsorzy.
     Oddział Obserwacyjno – Zakaźny mieścił się w pięćdziesięcioletnim, drewnianym parterowym budynku. Nie odpowiadał wymogom, jakie powinien spełniać zakład opieki zdrowotnej. Norm nie spełniały wysokości pomieszczeń ani urządzenia sanitarne. Oddalenie prawie 3 km od bazy zabiegowo - diagnostycznej szpitala, pralni i kuchni zwiększało koszty obsługi i dyskomfort pacjentów. Ponadto oddział nie był w pełni dostosowany dla potrzeb niepełnosprawnych. Według opinii ekspertów nie było możliwości modernizacji budynku.


Oprzyrządowanie łazienek dla niepełnosprawnych to jak twierdzi ordynator Barbara Prześniak,
kosztowne,  ale i niezbędne wyposażenie oddziału.

     - Zawsze marzyłam, aby mieć szybki dostęp do diagnostyki, co było największym mankamentem starego oddalonego budynku – mówi Barbara Prześniak, ordynator Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego w SPZOZ - Zdawałam sobie sprawę, że pewnego dnia przyjdzie kontrola, która zakwestionuje również normy i będzie trzeba zamknąć oddział. Jednak robiłam wszystko, aby się rozwijał, czego dowodem jest zrobienie szybko specjalizacji i doktoratów przez asystentki oraz uzyskanie akredytacji, co pozwala zdobywać doświadczenie i kształcić się u nas młodym lekarzom. Nie spodziewałam się tylko, że w wyniku przenosin na nowe miejsce, osiągniemy tak wysoki standard.
     Nową siedzibą oddziału są parterowe pomieszczenia szpitala po przeniesionych w inne miejsce poradniach specjalistycznych. Remont dostosował je do wymagań, jaki stawia Unia Europejska. Zostały miedzy innymi wyposażone we wszelkie urządzenia dla niepełnosprawnych, łazienki w każdej sali chorych, nowoczesny system przeciwpożarowy,  szatnie oraz pomieszczenia i szalety dla odwiedzających. Blisko połowę zainwestowanych funduszy pochłonął specjalistyczny system wentylacyjny, który uniemożliwia wydostawanie się zakażonego powietrza z sal na korytarze. Rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych ma też zapobiegać dziewięć myjni – dezynfektorów.


Jedna myjnia – dezynfektor kosztuje prawie 20 tys. zł., informuje ordynator Barbara Prześniak

    - Decyzja o przeniesieniu oddziału miała swoje uzasadnienie nie tylko w aspektach ekonomicznych szpitala, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność podniesienia komfortu hospitalizacji pacjentów – mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SPZOZ w Hajnówce – Koszty samego oddziału będą zdecydowanie większe niż w starym budynku. Jednak w skali całego szpitala rokuje to oszczędność na ogrzewaniu, transporcie i wielu innych czynnikach.
     Obecnie Oddział Obserwacyjno – Zakaźny w SPZOZ zatrudnia 4 lekarzy i 10 pielęgniarek. Posiada 20 łóżek i rocznie leczy blisko 800 pacjentów. Specjalnością zatrudnionych tu lekarzy jest leczenie kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz boreliozy. Oddział przyjmuje pacjentów z powiatu hajnowskiego i siemiatyckiego.

Jolanta Zachaj 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444