Home

Ilość odsłon: 2723   Data publikacji:  2006-07-31

Ze świetlicą w drogę

    26 lipca 2006r. dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS wraz z młodzieżą z Klubu Wolontariusza - Pomagamy Razem działającego przy świetlicy wzięły udział w jednodniowej wycieczce Szlakiem Nadbużańskim zorganizowanej w ramach projektu „Ze Świetlicą w drogę” finansowanego przez Urząd Miasta Hajnówka.

        Uczestnikami wycieczki było 15 dzieci oraz 14 wolontariuszy, którzy wraz z wychowawczyniami sprawowali opiekę nad bezpieczeństwem wychowanków Świetlicy. Już przed godziną 8 rano wszyscy zebrali się w budynku Świetlicy przy ul. Wierobieja 18, skąd autokar pod przewodnictwem Pana Eugeniusza Dawidziuk z Biura Turystycznego „Żubr” ruszył w trasę. Pierwszym przystankiem była miejscowość Rudka, gdzie dzieci obejrzały budynek pałacu z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Rolniczych.

            Następnie udaliśmy się do Ciechanowca, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzili Skansen Podlaski. Dzieci ze szczególnym zainteresowaniem zaglądały do wnętrza starych domostw, by przyjrzeć się ich wyposażeniu. Ogromną radość sprawiła im także możliwość zetknięcia się ze zwierzętami gospodarskimi, które można było tu napotkać. Ciekawym punktem była również wystawa pisanek wykonanych za pomocą różnorodnych technik. Dzieci obejrzały ją z zainteresowaniem, co z pewnością zainspiruje je do stworzenia podobnych prac w Świetlicy.

            Dalsza trasa wycieczki wiodła przez Drohiczyn. W tej miejscowości naszymi obiektami turystycznymi były: kościół jednonawowy z XVIIIw. oraz Góra Zamkowa. Wejście na Górę oraz zejście z niej stanowiło najbardziej atrakcyjny punkt tej części programu. Z Góry można było podziwiać piękno rozciągających się wzdłuż Bugu terenów.

            W dalszej kolejności udaliśmy się Nadbużańskim Szlakiem Krajobrazowym do Mielnika. Tutaj na dzieci czekała kolejna Góra Zamkowa, którą tak jak i poprzednią pokonały z dużą radością i uporem. Obejrzały także ruiny zamkowego kościoła z drugiej połowy XVIw. oraz odkrywkową kopalnię kredy. W Pensjonacie „Panorama” uczestnicy wycieczki zjedli obiad oraz odetchnęli trochę na placu zabaw mocząc nogi w basenie.

          Ostatnim etapem wycieczki był przejazd do Sanktuarium prawosławnego w Grabarce. Dzieci nie tylko zwiedziły Cerkiew, ale także obmyły twarze w płynącym obok cudownym źródełku oraz zabrały do domu butelki z wodą ze źródełka.
         Do Hajnówki wszyscy wrócili zmęczeni, ale też zadowoleni i pełni miłych wspomnień z wycieczki. W sierpniu na dzieci i wolontariuszy czeka kolejna atrakcja - przejazd kolejką wąskotorową oraz ognisko w miejscowości Topiło.
  Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta Hajnówka za sfinansowanie wycieczki oraz dla PSS „Społem” za podarowanie prowiantu na drogę.

Wychowawczynie ze Świetlicy, opiekunki Klubu Wolontariusza:
J. Samojlik, Z. Owsieniuk


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444