Home

Ilość odsłon: 3089   Data publikacji:  2006-07-13

Uhonorowany za ochronę pamięci o Żydach

    Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie wręczono dyplomy Polakom zasłużonym dla ratowania zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazł się hajnowianin Artur Cyruk.

     Uroczystość odbyła się w niedzielę 9 lipca w Synagodze Kupa w Krakowie. Coroczne ceremonie wręczenia dyplomów za zasługi w ochronie dziedzictwa kultury żydowskiej zostały zapoczątkowane 8 lat temu jako sposób na uhonorowanie Polaków, nie-Żydów, zaangażowanych w różnorodne projekty ochrony pamięci judaizmu w Polsce. Uhonorowani są niezwykłymi osobami, które przedsięwzięły działania unikalne i wartościowe dla historii dziedzictwa żydowskiego Polski.
Wyróżniony hajnowianin Artur Cyruk zainicjował w ubiegłym roku prace porządkowe na żydowskim cmentarzu w Narewce. Jest on też współtwórcą witryny internetowej www.kirkuty.xip.pl –największej internetowej polskiej bazy cmentarzy żydowskich.


Laureaci wyróżnienia

     Wstępem do uroczystości był lunch z udziałem wyróżnionych, ambasadora Davida Pelega, przedstawicieli ambasady USA i historyków z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Lunch odbył się w bardzo miłej, kameralnej atmosferze. Każdy z wyróżnionych krótko przedstawił swój program i dalsze plany. Wśród wyróżnionych byli między innymi dziennikarz, wójt, pracownik naukowy, nauczyciele. Ambasador Izraela podkreślił wagę tych działań dla ocalenia wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz dla kształtowania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
    W uroczystości poza uczestnikami lunchu wzięła udział około 100 osobowa publiczność. W synagodze krótki koncert dał kantor, który przyjechał aż z Nowego Jorku na Festiwal Kultury Żydowskiej.
 - Przyznany dyplom ma jedynie wymiar symboliczny, nie wiąże się z nim żadna gratyfikacja. - powiedział Artur Cyruk - Jest on jednak, szczególnie dla mnie, dużym wyróżnieniem i bardzo silnym bodźcem do dalszych działań.


Ambasador David Peleg


Historyk Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego tłumaczy
genezę nazwy synagogi „Kupa”


Ambasador Izraela w rozmowie z gośćmi


Mini koncert kantora

Artur Cyruk jest wychowawcą pracującym w Areszcie Śledczym w Hajnówce.
Od kilku lat prowadzi akcję "Atlantyda" polegającą na ocalaniu zapomnianych i odchodzących miejsc jakimi są cmentarze. Prace porządkowe na starych nekropoliach wykonują pod jego nadzorem skazani osadzeni w Areszcie Śledczym w Hajnówce.
Artur Cyruk jest fascynatem i badaczem judaizmu. Podczas wieloletnich poszukiwań zgromadził wiele pamiątek po dawnych żydowskich mieszkańcach Ziemi Hajnowskiej. Jest jednym z pomysłodawców utworzenia w powiecie hajnowskim szlaku turystycznego po zabytkowych nekropoliach. Twierdzi, iż zagospodarowanie i włączenie do zwiedzania nieczynnej od lat synagogi w Orli może niezwykle uatrakcyjnić ofertę turystyczną Podlasia.

JZ/AC


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444