Home

Ilość odsłon: 4700   Data publikacji:  2006-05-01

"Obrazy myśli”

 

Barwy i kształty niczym z odmiennych stanów świadomości pokazał w swoich pracach na wystawie w Hajnówce Krzysztof Łaźny.

      W galerii „Hayno” w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej można obejrzeć blisko 140 prac, których podłoża z papieru, fizeliny, włókniny lub tzw. geo-włókniny poddane specjalnej obróbce, wykazują w połączeniu z farbami zdumiewające kolory i kształty. Kontrolowany przez autora proces reagowania nośników barw i podkładu wykorzystuje właściwości potencjałów elektrostatycznych substancji.


Krzyszfof Łaźny

     Krzysztof Łaźny mieszka w Białymstoku i jest z wykształcenia fizykiem jądrowym oraz chemikiem. Dzięki swojej wiedzy wypracował niespotykane u innych malarzy techniki pracy. Opierając się na właściwościach chromatografii cienkowarstwowej tworzy obrazy, których fragmenty oglądane w dużym powiększeniu składają się z drobnych elementów tworzących wzory niczym komputerowe fraktale. Pozornie niewidoczne gołym okiem szczegóły wpływają zdaniem autora na odczucia odbiorcy.
     - Takiego rodzaju obrazy zacząłem robić, aby rozładować własne emocje – mówi Krzysztof Łaźny – ale kiedy pokazywałem je znajomym, zauważyłem przy ich oglądaniu dziwne reakcje. Wiele prac wykonałam później na zamówienie, co dodatkowo potęgowało ich odbiór. Inspiracją do tworzenia może być wszystko, ludzki organizm, wytwory natury, a nawet powietrze wypełnione falami, promieniowaniem i mnogością różnych drobin. W pracach zawarte są moje odczucia i świat, jaki widzę.

     Do tworzenia fantastycznych wizji ukazywanych na obrazach autor używa farb olejnych, emalii samochodowych, lakierów do mebli oraz własnych, przygotowanych przez siebie specyfików, które posiadają odpowiednie właściwości. Otrzymywana zgodnie z zamierzeniem wypukłość lub wklęsłość zgodna z napięciem powierzchniowym substancji, a także ich odczyn i polarność, decydują o przydatności i otrzymanym efekcie.
    Hajnowska ekspozycja jest czwartą wystawą Krzysztofa Łaźnego. Poprzednie w Białymstoku, gminie Narew i Komorowie spotykały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Wiedza twórcy jako fizyka, chemika, technologa tworzyw sztucznych a także psychologii człowieka, pozwala na pokazywanie nieznanego świata wnętrz natury i jego oddziaływania na widza.
     - Siła umysłu  - jak twierdzi autor – może się materializować. Chciałbym, aby każdy znalazł w moich pracach coś, co mu odpowiada i pomoże. Bo są to „obrazy myśli”, które się czuje.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444