Home

Ilość odsłon: 4123   Data publikacji:  2006-04-17

Haftować, by upiększyć życie

 

Czwarty raz w Hajnowskim Domu Kultury spotkani się miłośnicy koronki i haftu z powiatu hajnowskiego. W tegorocznej wystawie, która otwarta została otwarta 12 kwietnia brało udział 33 twórców.

         Z powodu prawie dwukrotnie większej ilości uczestników, tegoroczna edycja przybrała formę konkursu z nagrodami. Do oceny wpłynęło 300 prac, wśród których królował haft krzyżykowy, haft płaski i robótki na drutach. Można było podziwiać też misterne koronki teneryfowe, szydełkowe dywaniki, hafty wykonane igłą oraz haft maszynowy.

- Nasi twórcy to głównie kobiety w wielu dojrzałym, często emerytalnym – mówi Zenaida Jakuć, pracownik Hajnowskiego Domu Kultury, organizatorka wystawy – W tegorocznej edycji bierze udział również kilku panów oraz jedno dziecko. Nabór prac trwał przez miesiąc. Pokazujemy wszystkich twórców, ale nie wszystkie prace, tylko najlepsze. Komisja konkursowa przyznała pięć nagród oraz cztery wyróżnienia.
Nagrody: Walentyna Zielinko, Irena Kowalska, Ludmiła Karpiuk, Olga Dawidziuk, Halina Birycka,
Wyróżnienia: Olga Gryc, Krystyna Rusaczyk, Janina Plewa, Michał Klimiuk.

Ewenementem ekspozycji okazały się robótki Ludmiły Karpiuk z Dubicz Osocznych, która stała się odkryciem tegorocznego przeglądu. Spośród wielu różnorodnych prac, jakie zgłosiła do konkursu, największe zainteresowanie wzbudziły wykonane techniką haftu koralikowego. Wielkanocne jajka w „koralikowych ubrankach” oraz misterna biżuteria zachwycały pomysłowością i szybko znalazły swoich nabywców.


Ludmiła Karpiuk jest wszechstronnym twórcą, autorką koronek oraz prac wykonanych
techniką haftu krzyżykowego, płaskiego oraz koralikowego.

- Haftem zajmuję się od dziecka – mówi 40 - letnia Ludmiła Karpiuk, która pochodzi z Białorusi – Nauczyłam się go od mamy. Robię to, by upiększyć życie. Wyszywam głównie zimą, kiedy na wsi jest najwięcej czasu. Jedną rzecz wykonuję od kilku do kilkunastu godzin. Staram się zarazić tą pasją swoje dzieci. Jest to trudne, bo dzisiejsza młodzież ma inne zainteresowania. Być może w przyszłości moja córka również zafascynuje się haftem tak jak ja.

Ekspozycję haftu i koronki można oglądać do końca maja 2006 r. Część z prac można nabyć po bardzo okazyjnych cenach.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444