Home

Ilość odsłon: 4772   Data publikacji:  2006-12-10

Sztuka w fabryce

   

Jedna z hal produkcyjnych Zakładów Maszynowych Hamech w Hajnówce stała się na kilka dni miejscem wystawy sztuki współczesnej.

     W dniach 7-10 grudnia eksponowali w niej swoje prace Jarosław Perszko, Patrick Bailly-Cowell oraz gościnnie dwóch studentów Politechniki Białostockiej Wydziału Architektury Jacek Onchimowicz i Wacław Ostrowski. Mieszkańcy Hajnówki i okolic spotykali się ze sztuką tych artystów już dwukrotnie – podczas wspólnej wystawy w Kotłowni PEC w 2004 roku oraz podczas pokazu projektów będących efektem „Topiło – Utopia” w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w roku 2005.
   Grudniowa ekspozycja to instalacje zainspirowane miedzy innymi zakładami maszynowymi oraz pracującymi tam ludźmi.
     - Jestem zafascynowany przestrzenią i atmosferą panującą w Hamechu – mówi Jarosław Perszko - Kiedy tu przychodzę, spotykam się z wielką serdecznością. Od bardzo wielu lat korzystam z usług zakładów i przeżywam tu spotkania, powitania, pozdrawiające machnięcia i uściski rąk niemal od całej załogi. Ten zakład ma duszę, którą chciałem pokazać. To właśnie, dlatego zdecydowaliśmy się z Patrykiem zrobić tu wystawę. Widząc kurtyny wodne, które są elementami lakierni, zachwyciłem się nimi i postanowiłem je wykorzystać. Powstało dzieło sztuki pokazujące jednocześnie cząstkę zakładu i moje odczucia. Zwykły przedmiot zyskał inną miarę.


Wodne ściany lakiernicze, które na co dzień pracują podczas malowania wyrobów,
stały się dziełami sztuki Jarosława Perszki.

     Eksponowane prace Patricka Bailly-Cowella nosiły wspólny tytuł „Warta”. Ich koncepcja i powstanie nie miało jednak związku z hajnowskimi zakładami. Zaplanowane znacznie wcześniej, zostały elementami wspólnej wystawy z uwagi na to, że pasowały do charakteru wnętrza ekspozycji. W zamyśle autora miały być oddaniem czujności, zaangażowania i uwagi, jaką należy poświęcić każdej wykonywanej czynności.


Ekspozycja „Warta” Patricka Bailly-Cowella została zmontowana
przy pomocy pracowników ZM Hamech.

    Pomysł na tego rodzaju ekspozycję narodził się ponad rok temu. Artyści kilka miesięcy przygotowywali koncepcję wystawy, ustalali jej miejsce jak również przekonywali kierownictwo Hamechu do udostępnienia hali fabrycznej.
     - Wchodząc w takie miejsca jak hala febryczna trafiamy do tych, którzy nie rozumieją sztuki współczesnej. Zaangażowani w pomoc przy urządzaniu wystawy robotnicy dotykają tego wszystkiego i zaczynają się utożsamiać ze sztuka. Widzą wtedy siebie. – dodaje Jarosław Perszko.


 Jarosław Perszko i Patrick Bailly-Cowell

•  Patrick Bailly – Cowell – artysta zamieszkały we Francji, zaś z Polską związany od początku lat 90., specjalizuje się w wielu dziedzinach sztuki – od malarstwa, przez instalację i performance do fotografii. Jest również poetą, krytykiem sztuki, kuratorem i organizatorem wydarzeń artystycznych. Inicjator Topiło – Utopia – międzynarodowego sympozjonu artystycznego organizowanego cyklicznie w regionie Puszczy Białowieskiej.

•  Jarosław Perszko to artysta – rzeźbiarz z Hajnówki. Od 1997 roku jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, a od 2002 roku również adiunktem w Zakładzie Architektury Wnętrz tejże uczelni. Inicjator Topiło – Utopia.


Wystawę otworzyła Joanna Łapińska, komisarz ekspozycji


Bernard Żylik, dyrektor ZM Hamech wyraził swój podziw dla pomysłowości i twórczości artystów


Ekspozycja towarzysząca "Schody" autorstwa dwóch studentów Politechniki Białostockiej
Wydziału Architektury Onchimowicza i Ostrowskiego

Jolanta Zachaj


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444