Home

Ilość odsłon: 4191   Data publikacji:  2005-09-26

Umiemy pozyskiwać unijne pieniądze i powinniśmy to robić

    Tematem kolejnego spotkania przedsiębiorców Ziemi Hajnowskiej 23 września było wsparcie z Unii Europejskiej dla firm – Bezzwrotne dotacje PHARE 2003 oraz możliwości pozyskania kredytów i innych form pomocy finansowej. 

     Organizatorem spotkania było Centrum Wspierania Biznesu w Hajnówce prowadzone przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego, Bank PKO BP Oddział w Hajnówce oraz Urząd Miasta Hajnówka.
  -  Mamy w Hajnówce pozytywne przykłady pozyskiwania unijnych pieniędzy - powiedział Burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk otwierając spotkanie - Przystępując do Unii Europejskiej liczyliśmy wszyscy na duże pieniądze. Byliśmy przestrzegani, abyśmy się dobrze przygotowali do sięgania po możliwości uzyskiwania dotacji. Jeśli chodzi o fundusze strukturalne dla samorządów, to po rocznym członkostwie w UE okazuje się, że umiemy te pieniądze pozyskiwać. Umiemy składać dobre wnioski. Chociaż tych pieniędzy nie jest dużo w stosunku do ilości ubiegających się, udało się otrzymać niemałe kwoty. Przerażają nas zazwyczaj wymagania biurokratyczne, ale zapewniam, że wszystko jest do przejścia. Należy wiedzieć dużo wcześniej jakie są oczekiwania, jakie są wymagane dokumenty i formularze. Mam nadzieję, że nasze spotkania pomogą wszystkich chętnym w otrzymaniu dotacji. Najważniejsze, aby zdecydować się i spełnić podstawowe warunki. Chcę zachęcić wszystkich do sięgania po te pieniądze, one są. Nie należy się tego bać.


Burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk zachęcał przedsiębiorców do składania wniosków

     W tajniki bezzwrotnych dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw PHARE 2003 oraz pożyczek dla przedsiębiorców dostępnych w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, wprowadziła zebranych Alicja Orzechowska, doradca przedsiębiorczości. Specjalista ds. dotacji Regionalnej Instytucji Finansującej PFRR w Białymstoku odpowiadał na pytania dotyczące programu PHARE 2003. Ofertę finansowania przedsięwzięć Banku PKO BP przedstawił przedsiębiorcom Andrzej Trendowski, przedstawiciel Banku PKO BP Oddział w Hajnówce.

JZ


Alicja Orzechowska, doradca przedsiębiorczości


Andrzej Trendowski, przedstawiciel Banku PKO BP Oddział w Hajnówce


Specjaliści ds. dotacji Regionalnej Instytucji Finansującej PFRR w Białymstoku


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444