Home

Ilość odsłon: 3652   Data publikacji:  2005-09-19

Spotkanie fascynatów ochrony przyrody

    IV Festiwal Przyrody „Żubrowisko” w Białowieży był spotkaniem naukowców, pro-fesjonalistów i amatorów przyrody oraz artystów zainspirowanych obcowaniem z naturą.

      Organizatorem imprezy było Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Tegoroczny Festiwal odbywający się w dniach 17 – 18 września, obfitował w liczne atrakcje. Było to spotkanie nie tylko z nauką, ale również muzyką, filmem i poezją. Uczestnicy Festiwalu mogli oglądać grafiki i zdjęcia, a nawet postrzelać z łuku razem z polskimi „indianistami” lub spróbować rzutu bumerangiem.
    Pierwszy dzień imprezy zdominowany był muzyką inspirowaną przyrodą. W świat swoich dźwięków wprowadził widzów góralski duet ojca i syna Józefa i Joszko Broda. Grając biegle na „wszystkim co im wpadnie w ręce”- między innymi na rogach, fletach, dzwonkach i piszczałkach oraz na wielkiej trombicie, opowiadali góralską gwarą o swoich przygodach i przeżyciach. Gwiazdą wieczoru była natomiast Urszula Dudziak.
Licznie przybyli widzowie mogli uczestniczyć w ciekawych wystawach miedzy innymi papieru czerpanego Małgorzaty Lasockiej pn.."Czerpanie z natury” oraz grzybów pt. "Grzyby - cuda i dziwy"
      - Na wystawę grzybów przyjechałem z Wrocławia – mówi Marek Monarski, prowadzący prelekcję na temat grzybów. – Jestem pasjonatą tego tematu. Wystawa jest okazją do obejrzenia unikalnych gatunków tych roślin. Takim przykładem jest rzadko występujący klimaczek północny. Można go zobaczyć tylko w Puszczy Białowieskiej. Wystawionych jest to ponad sto gatunków grzybów. Wytrawni grzybiarze i znawcy mogą tu nacieszyć oko prawdziwymi „perełkami„ z Puszczy.
     Pasjonaci filmu uczestniczyli w spotkaniu autorskim z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz w projekcji jego filmu pt. „Polskie Parki i Rezerwaty Przyrody” Obyła się również rozmowa z kompozytorem Waldemarem Wróblewskim i koncert jego muzyki stworzonej do filmów Kolskiego.
Festiwalowa niedziela upłynęła pod hasłem fauny i flory Puszczy Białowieskiej. Odbyły się pokazy filmów przyrodniczych National Geographic, biesiada naukowa oraz promocja książek przyrodniczych. „Żubrowisko” zakończyło spotkanie autorskie z Dorotą Sumińską oraz Hanną i Antonim Gucwińskimi.
     Impreza zgodnie z zamysłem pomysłodawcy i głównego organizatora Jarosława Chyry była połączeniem fachowej wiedzy przyrodniczej oraz wrażliwości twórców. W sposobie postrzegania dzikiej przyrody oraz jej ochronie, znaleźli wspólny język uczestnicy, którzy fascynują się pierwotną Puszczą Białowieską.
      „Żubrowisko” to jeden z udanych sposobów zjednoczenia wszystkich, którzy chcą i mogą mieć wpływ na czynną ochronę pierwotnej przyrody a w szczególności ochronę żubra w Polsce.


Występ Józefa Broda


Spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim


Tomasz Barczak, starosta Powiatu Mogileńskiego podziwiał niezwykłą kolekcję grzybów


Wystawa papieru czerpanego Małgorzaty Lasockiej pn.."Czerpanie z natury”

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444