Home

Ilość odsłon: 4231   Data publikacji:  2005-09-05

Festyn Archeologiczyny „Grodzisko” w Zbuczu

    W Zbuczu w Gminie Czyże już po raz trzeci odbył się Festyn Archeologiczny „Grodzisko”. Tradycyjnie we wrześniu miejsce starego grodziska datowanego najprawdopodobniej na XI-XIII wiek gromadzi wielu miłośników sztuki pradziejowej – kowali, garncarzy, mincerzy, rogowników oraz kaletników.

    Tłumnie przybyła 4 września na festyn publiczność mogła poznać dawne techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku oraz wziąć udział w wielu zabawach i konkurencjach dla widzów.
    Imprezie towarzyszyła muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów, strzelanie z łuku i kuszy, pokazy dawnego kowalstwa i wiele innych.
    Odwiedzający festyn mogli własnoręcznie ulepić gliniany garnek oraz wykuć podkowę. Tradycyjnie swoje stoisko miało tu Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa Stanisława Mierzwińskiego z Hajnówki. Chętnych do nauki sztuki kucia z metalu nie brakowało. Najbardziej tym rzemiosłem zainteresowana była młodzież.

    Można też było postrzelać z łuku i katapulty oraz wziąć udział w mistrzostwach rzutu chomątem. Każdy mógł spróbować kuchni rycerskiej lub chleba wypiekanego w tradycyjnym piecu. Podczas festynu nie zabrakło najbardziej widowiskowego elementu – pokazu technik walki przy użyciu wczesnośredniowiecznej broni. Odbył się również popis szermierki w wykonaniu oddziału kawalerii „ZAZA” z Białegostoku. Imprezę zakończyła zabawa taneczna i pokaz fajerwerków.

    - Tegoroczny festyn jest bardziej urozmaicony niż poprzedni. Występują w nim goście z całej Polski: Gdańska, Torunia, Sopotu i wielu innych miast – mówi Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czyże – Sukces tej imprezy jest zaskoczeniem dla wszystkich, nawet dla mnie. Kiedy przed trzema laty nawiązałem współpracę z Ośrodkiem Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, który pomógł nam przy organizacji pierwszego festynu, większość osób odnosiła się do pomysłu bardzo sceptycznie. Wykopaliska archeologiczne na terenie gminy spowodowały, że podjąłem rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na temat przygotowania szkicu rekonstrukcji grodziska. Założyliśmy wspólnie, iż zrekonstruujemy 80% obiektu, tak, aby był widoczny dla przejeżdżających trasą Bielsk Podlaski – Hajnówka. Będzie to unikatowa rzecz w skali powiatu. Po rozmowach z archeologami powstał również pomysł utworzenia ścieżki edukacyjno-archeologicznej po okolicach. Ponieważ mamy tu wiele pamiątek zamierzchłej przeszłości, przygotowujemy materiały na przewodnik archeologiczny po gminie Czyże.
    - Chodząc wielokrotnie po tych terenach z żoną, która pochodzi z Czyż, nie spodziewałem się takich rewelacji archeologicznych – powiedział obecny na imprezie Jerzy Półjanowicz, w-ce wojewoda podlaski - Dobrze się stało, że archeolodzy w końcu dotarli na ten skrawek ziemi i pokazali, ze osadnictwo na tych terenach jest daleko wcześniejsze niż by się nam wydawało. Gmina Czyże poszukuje własnego miejsca dla promowania swoich dokonań i tożsamości. Ponieważ frekwencja na dzisiejszym festynie jest bardzo duża, oznacza to, iż jest to bardzo dobry pomysł, który trzeba kontynuować. Impreza zbiega się to z obchodami urodzin województwa. Dobrze, ze nasze gminy przyłączają się do tego święta i je wzbogacają.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444