Home

Ilość odsłon: 5478   Data publikacji:  2005-09-04

Drzewa przyjaciele

    Jubileusz 70 urodzin w postaci wystawy swego malarstwa, obchodził Wiktor Kabac, artysta malarz z Hajnówki.

   „Drzewa moje ojczyste, przyjaciele starzy” to tytuł ekspozycji, która zaprezentowana została 3 września w hajnowskiej Galerii Hayno. Licznie zabrana grupa sympatyków twórczości Wiktora Kabaca mogła podziwiać prace wykonane w technice olejnej, pastelach oraz tuszu.
   - Nie ma w moich obrazach pięknych widoków puszczy, gdyż one mnie nie interesują – mówi twórca – Szukam wciąż specyfiki starego lasu, delikatnych jego niuansów, przebłysków nieba, refleksów i klimatu.

    Ulubiona technika malarska artysty to pastela „na mokro” wzbogacana tuszem. Powoduje ona dużą przypadkowość formy oraz kształtu, która najwierniej według twórcy oddaje naturę. Kolor jako przewodni motyw prac, utrwala piękno starych drzew i sprawia wrażenie, że są bardzo bliskie i tętniące życiem.
   Fascynacja drzewami zaowocowała niemałym dorobkiem malarskim i stworzyła wizerunek artysty określanego „Malarzem Puszczy Białowieskiej”.

   - Drzewa są według mnie najciekawszymi obiektami do malowania – mówi Wiktor Kabac – Są tematem bogatszym niż na przykład zwierzęta. Puszcza Białowieska, jej drzewa i niepowtarzalne otoczenie, w którym rosną, to inspiracja całej mojej pracy twórczej. To najważniejszy temat w moim malarstwie.

 JZ

***

      Wiktor Kabac urodził się w 1935 roku w Minkówce. W 1950 roku rozpoczął Liceum Pedagogiczne w Bielsku Podlaskim. Edukacje pedagogiczną zakończył w roku 1959 kończąc – wydział sztuki i rysunku Studium Pedagogicznego w Łodzi. W 1974 otrzymał dyplom Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował malarstwo pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę  w Hajnówce jako nauczyciel wychowania plastycznego. 
    Artysta posługuje się wieloma technikami; tworzy w kamieniu, rzeźbi w drewnie. Maluje techniką olejną, ale jego ulubione formy to pastele, rysunek i grafika. Jeszcze podczas studiów w 1972 r. eksponował prace na wystawach : w Białymstoku, Warszawie, Berlinie. Jego prace uczestniczyły w ponad 30 wystawach w kraju i za granicą.
   Jedną z technik plastycznych artysty jest płaskorzeźba. Przy okazji Jego jubileuszu warto wspomnieć, o tych które znajdują się w Hajnówce: w sali ślubów USC - mitologia ślubu w obrazach od porwania panny młodej do przyprowadzenia wybranki do ołtarza, mozaiki - w bibliotece  Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie Skłodowskiej. Wnętrze holu Zespołu Szkół z BJN zdobi mozaika o tematyce regionalnej. Architektura wnętrza małej sali konferencyjnej w „Leśnym Dworku” i wystrój Izby Pamięci poświeconej dr Tadeuszowi Rakowieckiemu w SZOZ są w wykonaniu pana Kabaca.
    Wiktor Kabac był wieloletnim komisarzem sławnych w Polsce plenerów rzeźbiarskich odbywających się w Hajnówce w latach 70 tych.  Jest autorem licznych realizacji pomnikowych,  w tym sakralnych m.in. przepięknej kapliczki w Topile. Współtwórcą największego w Polsce drewnianego pomnika ku czci pomordowanych w 1943 roku mieszkańców Hajnówki.
    Wiktor Kabac jest też wielkim pasjonatem historii naszego miasta. W grafikach utrwalił zabytkowe, nie istniejące już, urocze, często zapomniane  obiekty i zakątki regionu. Na  łamach „Gościńca hajnowskiego” w latach 90 prowadził cykl „Kronika Starej Hajnówki” Był w zespole założycielskim i redakcyjnym  Gościńca - pisma Komitetu Obywatelskiego  rodzącej się w Hajnówce Solidarności. Należał do Komitetu Organizacyjnego Solidarności.
   Jest nie tylko sympatykiem i obrońcą Puszczy, należy do współzałożycieli Towarzystwa Ochrony Puszczy Białowieskiej.  Zdecydowanie w jej ochronie wypowiada się na łamach prasy i  mediach lokalnych.
   Pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki stworzył Galerię Hayno w Muzeum Kultury Białoruskiej, której jest gospodarzem i komisarzem organizowanych wystaw.
   Swój czas, bez ograniczeń poświęca na  prace społeczne. Nie sposób jest ich wszystkich wymienić.  Małe miasta,  mają swoich pasjonatów, społeczników, polityków , pracowników naukowych, artystów. Bez nich nie miałyby swego klimatu.   W plebiscycie Gazety Współczesnej wybraliśmy Wiktora Kabaca Hajnowianinem roku 2004.

Alla Gryc
Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki


JUBILEUSZOWY TORT UFUNDOWAŁA CIASTKARNIA „EMMA”


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444