Home

Ilość odsłon: 3382   Data publikacji:  2005-02-01

Hajnowski Dom Kultury był miejscem przesłuchań XXIII Wojewódzkich Spotkań Zespołów Kolędniczych.

Na scenie wystąpiły 22 zespoły, łącznie 236 osób.

"Kiełbaska na rożnie, śpiewajmy nabożnie" - śpiewali, grali i tańczyli "Czarnowiacy" z Czarnej Wsi Kościelnej. Ten zespół nie tylko wspaniale zaprezentował się na scenie, ale w oczekiwaniu na werdykt komisji oceniającej, jako jedyny tańczył i grał w hollu Hajnowskiego Domu Kultury. - "Orzeszki" z Orzeszkowa i "Czarnowiacy" z Czarnej Wsi Kościelnej. to zespoły, które zdecydowanie się wyróżniły - powiedział Zygmunt Ciesielski, etnograf i przewodniczący jury. - Chcę podkreślić monumentalność wykonania, osadzenie w tradycji i piękny śpiew.


Zygmunt Ciesielski przewodniczący jury


jury

- Hajnówka, to bardzo dobre miejsce na spotkanie różnych zespołów, które wyróżniają wielokulturowość Podlasia i różny sposób kolędowania. Dzięki otwartości Andrzeja Skiepko, dyrektora HDK i hajnowskich władz samorządowych, mogliśmy zorganizować wspólne dzieło - powiedział Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.
Kolędników oceniało jury, w składzie którego znaleźli się muzycy, folklorysta, choreograf i etnograf.
W kategorii zespołów dziecięco-młodzieżowych I miejsce uzyskał zespół z Turośli z gwiazdą i ze Zbójnej z gwiazdą. II lokatę przyznano herodom "Ogniki" z Zambrowa oraz herodom ze Zbójnej. III miejsce otrzymały herody z Turośli.
W kategorii osób dorosłych, wśród zespołów z gwiazdą i innymi rekwizytami, I miejsce otrzymali "Czarnowiacy" z Czarnej Wsi Kościelnej i "Orzeszki" z Orzeszkowa. II lokatę otrzymał zespół z Dzierzbii, "Czyżowianie" z Czyż. III miejsce przyznano "Rudzianom" z Wólki Rakowickiej i "Dobrowodzie" z Dobrowody.
Zespołom herodowym dorosłych, przyznano dwa I miejsca, które otrzymały "Królówki" ze Zbójnej i zespół z Dzierzbii. III miejsce uzyskali artyści z Przerośli.
- Kiedy w 1973 roku na terenie naszego województwa rozpoczynaliśmy przeglądy kolędnicze, naszym głównym celem było odszukanie i podtrzymanie tradycji, która wtedy gwałtownie ginęła i w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej natrafiała na trudności - mówi Zygmunt Ciesielski, przewodniczący jury. - Dzisiaj, te przeglądy są tylko spijaniem śmietanki, która się ubiła, bo występowanie zespołów związanych z tradycją śpiewania kolęd jest teraz tak powszechne, że organizowanie spotkań dla potrzymania tradycji straciło sens. Jednak niewątpliwie sensem jest zwrócenie uwagi na to, co rodzime, osadzone w tradycji lokalnej. Dlatego surowość ocen musi być większa. Ostrzegam, że na następnych przeglądach będziemy jeszcze bardziej zwracali uwagę na to, co dyktowała nam tradycja, a nie to, co można piękniej wykonać artystycznie, według współczesnych europejskich trendów. Naszym celem jest kontynuacja, podtrzymanie tradycji i zaznaczenie lokalnego charakteru tejże tradycji.

Krystyna Kościewicz


"Czyżowianie" z Czyż


Dobrowoda


"Czarnowiacy" z Czarnej Wsi Kościelnej


Ramonka


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444