Home

Ilość odsłon: 5026   Data publikacji:  2005-01-03

"Pieśń o Kazanie" zabrzmiała w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

"Pieśń o Kazanie" to tytuł obrazu Piotra Gagana z Hajnówki. Praca ta została wybrana spośród 90 zgłoszonych do wystawienia na VII Biennale Twórczości Plastycznej w Wojsku Polskim "Ars 2004", które odbywało się w listopadzie i grudniu 2004 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Łącznie wyróżniono 24 prace artystów z całej Polski. Obraz wykonany w technice olejnej przedstawiający wilka w Puszczy Białowieskiej zdobył duże uznanie jurorów.


Obraz "Pieśń o Kazanie"

Bohaterem obrazu jest bardzo barwna i ciekawa postać - wilk o imieniu Kazan, który zamieszkiwał Rezerwat Pokazowy Zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Zwierzę to było niezwykle zaprzyjaźnione z ludźmi i wiąże się z nim wiele zabawnych wydarzeń. Według informacji uzyskanych od autora obrazu, wilk jako szczenię został wyjęty z miotu i wychowany przez ludzi. Jego łagodne usposobienie pozwalało na udomowienie i wychowanie co najmniej jak psa. Wilk po osiągnięciu dorosłości trafił do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt w Zwierzyńcu. Niestety po dołączeniu do niego towarzyszki życia norweskiej wilczycy Luppe nie doczekano się z nich potomstwa.
Kazan jako oswojone zwierzę czasem opuszczał teren rezerwatu i wędrował po puszczy. Dostrzeżony pewnego razu na wolności przez przypadkowych ludzi, został przywiązany do drzewa w celu odtransportowania go do rezerwatu po zawiadomieniu służb leśnych. Przechodzący opodal żołnierz z pobliskiej jednostki wojskowej uznał go za opuszczonego psa i zabrał ze sobą w celu zaopiekowania się bezdomnych zwierzęciem. Wilk spodobał się dowódcy straży, którego powitał lizaniem po twarzy i radosnym merdaniem ogonem. Jako pies został wstępnie przeznaczony do ochrony wojskowych obiektów. Z błędu wyprowadziła dopiero żołnierzy rozmowa telefoniczna z obsługą rezerwatu informująca, iż zbiegł z niego groźny wilk. Zwierzę zamknięto czym prędzej w pomieszczeniu dla wojskowej straży w oczekiwaniu na transport do Zwierzyńca. Kazan mimo swego łagodnego usposobienia nie mógł znieść tymczasowej niewoli i kompletnie zdemolował pomieszczenie, porwał firanki, pogryzł i pozrywał boazerię. Wrócił do miejsca pobytu lecz nie dane mu było dożyć wilczej starości. Zginął tragiczną śmiercią zagryziony przez innego sprowadzonego do rezerwatu samca.

Obraz przedstawiający Kazana wzbudzał wielkie zainteresowanie zwiedzających wystawę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Jury pod przewodnictwem prorektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Grzegorza Pabela bardzo wysoko oceniło poziom wystawianych prac. Nagrody i wyróżnienia wręczyli przedstawiciele instytucji organizujących biennale – zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON płk Jerzy Gutowski i dyrektor Domu Wojska Polskiego Dariusz Matlak.
W 2005 roku "Pieśń o Kazanie" można oglądać również w Warszawie na wystawie pokonkursowej w Galerii Centrum Sztuki Studio.


Piotr Gagan na VII Biennale Twórczości Plastycznej w Wojsku Polskim "Ars 2004"

Puszcza Białowieska w malarstwie Piotra Gagana podziwiana była również na indywidualnej wystawie autora w Klubie Garnizonowym w Białymstoku oraz Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" w Wyszkowie. Dodatkowo eksponowane były obrazy o tematyce podróży malarza po Rosji i Francji. Wernisaże, które otwierał autor skupiały zazwyczaj liczną publiczność, gdyż dodatkową atrakcją był mini koncert gitarowy w wykonaniu autora. Piotr Gagan zaskoczył gości nie tylko wyjątkowym spojrzeniem na rzeczywistość w swoich pracach ale również talentem muzycznym. Wykonał kilka pięknych ballad polskich i białoruskich.


Piotr Gagan podczas wernisażu w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik"
więcej informacji o wernisażu w Wyszkowie >>

Z Wyszkowa prace Piotra Gagana wyjadą do Warszawy, gdzie 21 stycznia zostaną wystawione w Cytadeli Warszawskiej w Galerii Klubu Garnizonowego Dowództwa Wojsk Lądowych.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444