Home

Ilość odsłon: 5397   Data publikacji:  2005-01-23

Coraz bliżej do realizacji ważnych projektów Urzędu Miasta Hajnówka

Warsztaty Lokalnego Ożywienia Gospodarczego to proces, który polega na zgromadzeniu ludzi ze społeczności lokalnej, aby wspólnie pracowali nad twórczymi rozwiązaniami lokalnych problemów gospodarczych.
21 stycznia w Białowieży odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w ramach warsztatów LOG. Organizatorem spotkań jest Powiatowy Urząd Pracy oraz Starostwo Powiatowe w Hajnówce.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Hajnówka uczestniczyli w warsztatach prezentując dwa projekty, które będą realizowane w najbliższych latach. Władze miasta maja nadzieję pozyskać dotacje z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach funduszy unijnych.
Są to:
 - budowa Krytej Pływalni
 - budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów


Prowadząca warsztaty Aleksandra Otrębska Krajowy Specjalista Lokalnego Ożywienia Gospodarczego

Potrzeba budowy krytej pływalni w Hajnówce to ważny element infrastruktury społecznej wiążący się z obsługą ruchu turystycznego a także zaspokojeniem potrzeb mieszkańców Hajnówki i regionu - powiedział Burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk - Jest to inwestycja nastawiona na masowe świadczenie usług. Nie szybko pojawią się takie obiekty przy lokalnych hotelach. Odwiedzający nasze okolice turyści powinni mieć i tę ofertę.
Pływalnia umiejscowiona będzie przy szosie do Białowieży, między szkołami: Zespołem Szkół Nr 1 i Zespołem Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Wjazd planowany jest od ulicy 3 Maja. Obiekt będzie posiadał ok. 100 miejsc parkingowych. Wygodna dostępność pływalni powinna być dodatkową zachętą do jego odwiedzania. Ulokowanie basenu w pobliżu wielu szkół umożliwi korzystanie z niego podczas lekcji wychowania fizycznego. Chcemy wyjść z taką ofertą do placówek oświatowych. Zdajemy sobie sprawę z wysokich kosztów utrzymania obiektu jakie ponoszą wszystkie samorządy mające na swoim terenie krytą pływalnię. Pierwsze decyzje o rozpoczęciu inwestycji zapadną w czerwcu 2005 r. Jeśli procedury przetargowe wypadną pomyślnie, rozpoczniemy budowę już w IV kwartale 2005. Koniec budowy przewidujemy na 2007 rok.


Podczas warsztatów

Nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów to drugi projekt UM Hajnówka. Powstanie on na miejscu zrekultywowanego wysypiska śmieci w Poryjewie. Opracowana została koncepcja oraz raport oddziaływania na środowisko, co jest dużym krokiem w realizacji przedsięwzięcia. Nad całością projektu czuwa powołany zespół specjalistów gospodarki odpadami. Obecne wysypisko śmieci znajduje się na obrzeżach Puszczy Białowieskiej co dodatkowo wpływa na konieczność jego likwidacji. Koszt rekultywacji wyniesie ok. 5 mln. zł.
Hala ZZO, która powstanie na jego miejscu będzie wyposażona w linię do segregacji odpadów oraz urządzenia do ich brykietowania. Otrzymany produkt będzie stanowił opał do różnego rodzaju kotłowni. Zakład Zagospodarowania Odpadów powstanie na potrzeby miasta Hajnówka oraz okolicznych gmin. Planuje się zatrudnienie w nim ok. 10 osób. Całość inwestycji łącznie z rekultywacją  zamknie się w kwocie ok.10 mln. zł.
Z ramienia urzędu kieruje przedsięwzięciem Mirosław Mordań z-ca burmistrza Hajnówki.


Mirosław Mordań z-ca burmistrza Hajnówki

Całość zagadnień planowanych inwestycji została przedstawiona uczestniczącemu w spotkaniu Marszałkowi Januszowi Krzyżewskiemu. Prezentacje hajnowskich projektów prowadzili Burmistrz Anatol Ochryciuk i architekt Referatu Budownictwa i Inwestycji UM Hajnówka Anna Lebiedzińska - Łuksza.


Marszałek Janusz Krzyżewski i Starosta Włodzimierz Pietroczuk

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444