Home

Ilość odsłon: 4567   Data publikacji:  2005-09-01

Największe wesele  w Hajnówce

    „I Biesiada Weselna – wspólne tradycje” to polsko-białoruski projekt unijny realizowany przez Hajnowski Dom Kultury w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i dofinansowany z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

      W warsztatach uczestniczyły polskie i białoruskie zespoły z różnych regionów polskiego i białoruskiego obszaru Euroregionu Puszcza Białowieska: zespoły z Polski („Krynica”, Chór HDK, „Tyniewiczanki”, „Małanka”, „Przepiórka”, „Łuczyna” ), zespoły z Białorusi („Ojra”, „Babie Lato”) oraz zaproszeni goście z panem Tadeuszem Strużeckim, radcą ds. kultury w Ambasadzie Białorusi w Warszawie wraz z zespołem „Gościniec”). Warsztaty odbywały się w „Klubie Carino” w Nowej Łuce, gdzie uczestnicy mieli znakomite warunki do pracy twórczej. W trakcie warsztatów zespoły wymieniły się doświadczeniami i wiedzą na temat obrzędów i tradycji weselnych pochodzących z różnych regionów. Pracowały nad przygotowaniem wspólnego występu oraz korowaja – tradycyjnego słodkiego wypieku weselnego. A cały scenariusz został przygotowany i opracowany pod kierunkiem Pani Walentyny Łaskiewicz – sekretarz ZG BTSK w Białymstoku.
    Na całokształt festynu złożyły się: wspólne występy prezentujące poszczególne etapy i zwyczaje weselne, Udział publiczności biesiady w weselne obrzędy poprzez m.in. poczęstunek upieczonych w trakcie warsztatów korowai, przeprowadzenie konkursu na najlepszy korowaj, zabawa weselna z udziałem publiczności, przy akompaniamencie zespołu Dialekt z Hajnówki. W warsztatach i „Biesiadzie Weselnej” uczestniczyło około 120 wykonawców-aktorów, wśród których były zespoły z Polski i Białorusi, scenarzyści, prowadzący, komisja konkursowa. Natomiast wszystkich widzów oraz zaproszonych gości z Polski i Białorusi było około 3 tysięcy.
    Było to największe wesele w Hajnówce ! Impreza ta zaprezentowała przybyłym gościom i publiczności obrzęd, jak wygląda zawieranie związku małżeńskiego w tradycji regionalnej. Zespoły obrzędowe i folklorystyczne, które swoimi występami stworzyły ciepły nastrój, wprowadziły wszystkich zgromadzonych w atmosferę weselnej zabawy.
   Para młodych wyjechała w noc poślubną, a jak było opowiemy za rok podczas drugiej biesiady weselnej.
    Organizatorami biesiady byli Hajnowski Dom Kultury, Zarząd Główny BTSK. Patronat honorowy sprawował Burmistrz Miasta Hajnówka, patronat medialny: Radio Białystok.

AL


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444