Home

Ilość odsłon: 4229   Data publikacji:  2005-08-23

Rzym wciąż do odkrycia

    Na zaproszenie Watykańskiego Biura Opera Romana Pellegrinaggi przebywało w sierpniu w Watykanie i Rzymie 35 polskich dziennikarzy. Była to pierwsza oficjalna wizyta dziennikarzy po wyborze Papieża Benedykta XVI.

   Organizatorem sesji było Stowarzyszenie Polskich Mediów, zrzeszające wydawców oraz redaktorów mediów regionalnych i lokalnych, wśród których są również dziennikarze Gazety Hajnowskiej.
   Program sesji obejmował spotkanie z władzami miasta Rzymu i Regionu Lazio oraz audiencję u Papieża Benedykta XVI. Specjalnym punktem programu była pielgrzymka na grób Papieża Polaka.
   Opera Romana Pellegrinaggi, która istnieje ponad 70 lat, jest instytucją kościelną zajmującą się turystyką obejmującą miejsca kultu chrześcijaństwa na terenie Watykanu. Współpracując ściśle z władzami miasta, udostępnia do zwiedzania wszystkie sakralne obiekty, będące celem pielgrzymek i wycieczek z całego świata.

   Rzym znany i odwiedzany głównie dla Watykanu jest w odczuciu jego władz miastem często pomijanym przez turystów, szczególnie z Europy Wschodniej. Postrzegany jako drogie miejsce noclegów i wyżywienia, zostaje zazwyczaj opuszczany po zwiedzeniu Watykanu.
   Instytucja
Opera Romana Pellegrinaggi w porozumieniu z władzami miasta uruchamia wkrótce program mający na celu udostępnienie potencjalnym turystom wypoczynku i zwiedzania Rzymu w bardzo przystępnych cenach. Dysponując własnymi komfortowymi hotelami przy kościołach i bazylikach oferuje turystom niedrogie noclegi i wyżywienie. W porozumieniu z liniami lotniczymi takimi jak Cetralwings (tymi liniami odbył się lot dziennikarzy) udostępnia również tanie przeloty na różnych trasach prowadzących do Włoch. Na terenie Rzymu już w tym sezonie zostały uruchomione specjale przejazdy odkrytymi autokarami, w których za pomocą automatycznego lektora (odsłuchi-wanego w języku polskim przez jednorazowe słuchawki) można zapoznać się z historią miasta i poszczególnych jego obiektów. Jadący wolno autokar zatrzymuje się w określonych miejscach na kilkadziesiąt minut umożliwiając zwiedzenie omawianego zabytku, po czym rusza wioząc turystów w kolejne miejsce. Wykupując kilkudniowy abonament można poruszać się takimi pojazdami po całym mieście wysiadając i wsiadając do nich na dowolnych przystankach. Ten pomysłowy, w pełni zautomatyzowany sposób poznawania Rzymu jest jednocześnie bardzo wygodny i tani. Można dzięki niemu w dwa dni poznać prawie całe miasto.


Podróż po Rzymie autokarem Opera Romana

Ofertę Opera Romana Pellegrinaggi zamyka udostępnienie zorganizowanym grupom watykańskich przewodników w miejsca, w których są niezbędni. Całość oferty ma być bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu ze świeckimi biurami turystycznymi i posiadać wszędzie i zawsze tę samą z góry ustaloną cenę.
    - Rzym chce się bardziej otworzyć na Europę wschodnią – powiedział na oficjalnym spotkaniu z dziennikarzami
Alessandro Valerio Baccarini, przedstawiciel Urzędu Miasta Rzymu pełniący funkcję asesora turystyki – Wciąż pamiętam tłumy Polaków na pogrzebie Papieża Jana Pawła II, które były widoczne jak dywan bialo-czerwonych flag. Chcielibyśmy, aby wasi rodacy ciągle tak licznie przyjeżdżali nie tylko do Watykanu, ale również do Rzymu.
    Polskim dziennikarzom udostępniono zwiedzenie zabytkowych pomieszczeń urzędu miasta oraz gabinetu burmistrza i sali obrad rady miasta.


Spotkanie z władzami Rzymu. Miejsce urzędowania Burmistrza Miasta Rzym było bardzo wygodne


Z okien burmistrza roztacza się wspaniały widok na antyczną dzielnicę Forum Romanum.


Sala obrad Rady Miasta Rzymu


Zabytkowe wnętrze urzędu z legendarnym symbolem miasta

   Szczególny charakter miało spotkanie z władzami Opera Romana Pellegrinaggi w ich watykańskiej siedzibie. Dyrektor generalny Claudio Tosi, przedstawiciel władz Regionu Lazio Domenico Pimpinella oraz duchowny dostojnik z ramienia Watykanu Mons. Liberio Dott. Prof. Andreatta opowiedzieli dziennikarzom o planach dotyczących rozwoju turystki regionu Lazio, w którym leży Rzym i Watykan. Szczególne miejsce mają zająć w nich Polacy pragnący zwiedzić Włochy.


Monsignore Liberio Andreatta opowiada dziennikarzom o planach rozwoju turystyki

   - Od pontyfikatu Jana Pawła II, Rzym jest jakby częścią Polski – powiedział Monsignore Liberio Andreatta - Mieliśmy przecież biskupa Rzymu Polaka. Dzielimy tę samą wiarę od 1000 lat. Papież snuł plany, aby zamienić Europę w jeden kraj. Zainspirował projekt polegający na poszukiwaniu wspólnych dróg prowadzących do wszystkich miejsc chrześcijaństwa. Już wkrótce zaczniemy realizować ten projekt, proponując turystom i pielgrzymom niskie ceny oraz wyjątkowe atrakcje i przeżycia. Witamy w malutkim niebie, w środku Krainy Boga.
   - Region Lazio jest centralnym punktem życia politycznego i turystycznego Włoch – powiedział dziennikarzom
Domenico Pimpinella - Naszą misją jest ulepszenie w nim wszystkich form turystyki. Mamy do zaoferowania szeroką gamę usług: gastronomicznych, religijnych oraz rekreacyjnych. Mamy wyznaczone szlaki i do wykorzystania całe pakiety usług. W 2006 roku planuje się duże inwestycje w turystykę regionu Lazio pod względem jakości – nie tylko w rozrywkę, ale też w piękno krajobrazu. Dążymy do tego, aby turyści czuli się jak u siebie w domu. Prowadzimy akcję zmiany mentalności i myślenia obywateli Rzymu i całego regionu Lazio. Mają być oni otwarci i przyjaźni dla wszystkich turystów i pielgrzymów.
    Władze
Opera Romana Pellegrinaggi zakończyły spotkanie z dziennikarzami wystawną kolacją na tarasie ekskluzywnej restauracji, z którego można było podziwiać wspaniałą wieczorną panoramę Rzymu.


Zachód słońca nad Watykanem

   Dziennikarze udali się również do Papieża Benedykta XVI, który przebywał na letnim wypoczynku w Castel Gandolfo. Była to pierwsza oficjalna wizyta polskich dziennikarzy po jego wyborze.


Przed wejściem do rezydencji papieskiej. Papież zwyczajem swojego poprzednika pozdrowił polskich pielgrzymów w ich ojczystym języku.

  Ważnym punktem programu pobytu w Watykanie było odwiedzenie grobu Papieża Polaka. Niewielka krypta, w której leży oraz skromny grób jest miejscem wciąż obleganym przez pielgrzymów. Podczas godzin otwarcia podziemi Bazyliki Świętego Piotra, przy wejściu do krypty wciąż stoi długa kolejka oczekujących na odwiedzenie grobu.


Grób Jana Pawła II

    Podczas codziennych wędrówek po Rzymie dziennikarze zwiedzili : Colosseum, Forum Romanum, Plac Wenecki, Pantheon, Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański oraz Plac i Bazylikę św. Piotra, Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską, Kapitol, Piazza Navona, Bazylikę św. Jana na Luteranie, Święte Schody, Campo dei Fiori i wiele innych fascynujących swoją historią miejsc.
    Dzięki uprzejmości dyrektora
Claudio Tosi, który towarzyszył polskim gościom przez cały pobyt, mogli być oni w miejscach nigdy nie udostępnianych turystom do zwiedzania, takich jak np. kaplica papieska Sancta Sanctorum, w której znajduje się obraz Chrystusa Acheropita.


Kaplica papieska Sancta Sanctorum oglądana jest zazwyczaj wyłącznie przez szybę. Dziennikarze zwiedzili ją wewnątrz.

Opera Romana Pellegrinaggi zaprasza serdecznie turystów z Hajnówki oraz Podlasia do zwiedzania i odkrywania wspaniałości Rzymu i Regionu Lazio.
Oferta już wkrótce będzie dostępna w przedstawicielstwach tej instytucji w Polsce.


Widok na Colosseum


Na Placu Św. Piotra.  Po uczestnictwie w polskiej mszy spotkanie z Ojcem Hejmo


Bazylika Św. Piotra oszałamia swymi rozmiarami


Widok na Plac Św. Piotra z wejścia do bazyliki


Antyczna dzielnica Forum Romanum i jej legendarni bohaterowie.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444