Home

Ilość odsłon: 3907   Data publikacji:  2005-08-18

Urzędnicy z konkursów

    Warunkiem zatrudnienia w urzędach jest przejście procedury konkursowej. Od 7 sierpnia weszła nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych, wprowadzająca taki obowiązek.

      Zmiany nakładają na jednostki samorządowe obowiązek przeprowadzania konkursów na wszystkie wolne urzędnicze stanowiska w urzędach miast, gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich i jednostkach organizacyjnych. Zmiany mają zwiększyć przejrzystość naboru pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Przepisy konkursowe nie dotyczą osób powoływanych na stanowiska, jak burmistrz, wójt i ich zastępcy, skarbnik, sekretarz urzędu.
     Procedurę konkursową prowadzi kierownik jednostki. Informację o naborze kandydatów na wolne stanowiska musi opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń. Powinien w niej zawrzeć m. in. opis obowiązków na danym stanowisku, wymagane kwalifikacje. Po upływie terminu naboru kierownik jednostki ma obowiązek opublikować informacje o kandydatach, którzy spełniają wymogi formalne. Musi również powołać komisję rekrutacyjną, która dokonuje selekcji kandydatów. Informację o wynikach rekrutacji również należy ogłosić w BIP i na tablicy informacyjnej. Powinna ona być dostępna co najmniej trzy miesiące. Jeżeli w tym czasie zostanie rozwiązana umowa o pracę z osobą wyłonioną w drodze konkursu, możliwe jest zatrudnienie kandydata, który w kolejności uzyskał najlepszą ocenę komisji rekrutacyjnej.
    Według zasięgniętych informacji hajnowskie urzędy posiadają obecnie pełną obsadę pracowniczą:
   Urząd Miasta
    -
Nie przewidujemy do końca roku żadnych przyjęć do pracy- mówi Helena Bańska, z-ca kierownika referatu społeczno - administracyjnego - W przyszłym roku kilka osób odejdzie na emeryturę. Jeśli nie będą możliwe przesunięcia i rozłożenie na innych pracowników obowiązków, wówczas rozpoczniemy procedurę konkursową.
   Starostwo Powiatowe
 
 - W obecnej chwili mamy pełną obsadę - mówi Jerzy Sirak, w-ce starosta - Nawet jeśli będą odchodzili pracownicy na emeryturę będziemy musieli się zastanowić nad tym, czy te obowiązki będzie można wykonywać w zmniejszonym składzie. Jeśli będzie potrzeba zatrudnienia nowego pracownika, będziemy się stosować do wszystkich wymagań ustawy. Jest kilka osób w naszym urzędzie, które będą mogły odejść na emeryturę, ale jest to ich decyzja osobista czy odejdą z chwilą osiągnięcia takich uprawnień. Dotyczy to również przyszłych matek, które zaraz po urlopie macierzyńskim wracają zazwyczaj do pracy.   
   Gmina Hajnówka
 
  - Jesteśmy w kontakcie z Powiatowym Urzędem Pracy i korzystamy w miarę potrzeby z jego ofert - mówi Olga Rygorowicz, wójt gminy - ale w tej chwili mamy taką sytuację, że nie planujemy żadnego zatrudnienia. W miarę potrzeb będziemy jak najbardziej wypełniać ustawowe obowiązki. Chciałabym, aby przy ewentualnych przyjęciach było możliwe ustalenie preferencji dla mieszkańców naszej gminy. Musimy się przecież wzajemnie wspierać. Zależy mi przede wszystkim na zmniejszeniu bezrobocia w naszym regionie. W przyszłym roku prawdopodobnie jedna lub dwie osoby odejdą na emeryturę, ale chcielibyśmy ze względu na oszczędności ich obowiązki przekazać innym urzędnikom. Wracają osoby z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, które przejmą tę pracę.

   JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444