Home

Ilość odsłon: 3916   Data publikacji:  2005-08-12

Ziemia hajnowska miejscem obchodów

    Od kilku lat, ziemia hajnowska jest miejscem centralnych uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Odbywają się one przed właściwym świętem, które od czasów nowego ustroju, przypada 15 sierpnia. Inicjatorem religijnych obchodów wojskowych na Podlasiu, jest hajnowski biskup, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, ks. generał dr Miron Mirosław Chodakowski.

      - Chociaż nie jesteśmy licznym zgrupowaniem w Wojsku Polskim, to zewsząd odzywają się ci, którzy służą w różnych miejscach, a tam jako prawosławni stanowią pewną diasporę. Ale są, służą wiernie jako dobrzy oficerowie i żołnierze, za to ich rodzicom dziękuję - powiedział biskup generał Miron.
  Uroczyste nabożeństwo w soborze św. Trójcy w Hajnówce, odbyło się w obecności generalicji i oficerów z niemal całego kraju, ministrów RP z Jerzym Barem, szefem biura bezpieczeństwa narodowego, władz samorządowych i duchownych.

   W przededniu centralnych uroczystości Święta Wojska Polskiego, zebrani w hajnowskiej katedrze prawosławnej blisko trzy godziny modlili się w intencji polskiej armii. Za tych którzy polegli za wolność, za tych którzy walczą z terroryzmem i za tych którzy zapewniają bezpieczeństwo.
Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski, podziękował biskupowi Mironowi za inicjatywę obchodów Święta Wojska Polskiego w Hajnówce. - Jest to wielki zaszczyt gościć tak zacnych gości - powiedział.
   Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź był ordynariuszem polowym, teraz jest biskupem praskim. - Pierwsze Święto Wojska Polskiego przeżywam jako biskup-emeryt. - Gratuluję ordynariatowi prawosławnemu 11-lecia. Zaczynaliśmy wspólnie z arcybiskupem Sawą, od którego nawet mam ten krzyż, który dzisiaj nałożyłem - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Dobrze, że modlimy się wspólnie, we wszystkich obrządkach, bo modlitwa kruszy żelazo. W Święto Wojska Polskiego modlimy się dwoma płucami, tak jak oddychamy. Także tą bogatą liturgią Wschodu, która ubogaca codzienne życie wojskowe. Dzisiejsi generałowie wszyscy byli ministranci, jak ci chłopcy tu służyli do mszy świętej. Dlatego oni będą kiedyś generałami. To jest nasze wiano, które wnosimy do NATO.

   Mimo podniosłości święta, arcybiskup Głódź już tradycyjnie popisał się poczuciem humoru. Słuchając jego wypowiedzi uśmiechali się wszyscy. - Pierwsze Święto Wojska Polskiego przeżywam jako biskup-emeryt, a w języku wschodnim o emerycie wojskowym, mówi się "paszoł w odstawku" - żartował arcybiskup Głódź. - Poczet sztandarowy wytrzymał liturgię bizantyjską i zaprawiony już jest nie tylko w bojach ale i w życiu liturgicznym. Gdy zaczynaliśmy posługę duszpasterską, najpierw w kościele katolickim, panowie oficerowie przyzwyczajali się powoli. Kiedyś szliśmy w Łodzi w procesji Bożego Ciała, po lewej stronie szedł major, po prawej podpułkownik i dwa kadzidła przed nami. Weszliśmy na ul. Piotrkowską w stronę katedry i mnie już ten dym zaczął trochę nudzić, więc pytam majora - panie majorze, a pana ten dym nie podrażnia? A on mówi - przyzwyczajamy się księże biskupie.
Po nabożeństwie, hajnowianie mieli okazję obserwować pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Koncert najlepszej w Polsce orkiestry wojskowej spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem.

Krystyna Kościewicz

  


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444