Home

Ilość odsłon: 4907   Data publikacji:  2005-08-05

Puszcza źródłem inspiracji

   

„Utopia” to nazwa międzynarodowego sympozjum artystycznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Artyści w Naturze, które po raz czwarty odbyło się na początku sierpnia w miejscowości Topiło k/Hajnówki.

     Jego pomysłodawcą jest Jarosław Perszko, artysta rzeźbiarz z Hajnówki. Uczestnikami sympozjum jest kilkunastu artystów z Francji, Niemiec, Białorusi, Polski oraz Szwecji. Ideą przedsięwzięcia jest powstanie projektów prac, których inspiracją był pobyt w Puszczy Białowieskiej. Artyści mają obowiązkowy program, który polega na zapoznaniu się z różnym rodzajem lasu, odwiedzeniu okolicznych wsi, obserwacjach oraz wizycie w rezerwacie ścisłym i muzeum przyrodniczym. Mieszkają w Pensjonacie Topiło, w malowniczym miejscu nad jeziorem w Puszczy Białowieskiej.
    Powstałe projekty dotyczą różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby, poezji, prozy lub dowolnej innej formy wyrazu. Na ich podstawie wydawany jest katalog. Po dwóch miesiącach uczestnicy sympozjum są zobowiązani do nadesłania projektu, który chcieliby wcielić w życie. Nie wszystkie jednak muszą być realizowane. Mogą by takie, które pozostaną w sferze idei, na papierze.
    - Prace mają powstać „do miejsca” – mówi Jarosław Perszko – Puszcza ma być źródłem inspiracji dla artysty. Wyjątkowe miejsce, w jakim się spotykamy, spowoduje powstanie wyjątkowych dzieł. Artysta nie zawsze może wykonać swój pomysł, dlatego jako stowarzyszenie, również będziemy w przyszłości realizować projekty, które przeszły weryfikację i akceptację artystyczną. Nasze sympozja są trudne w organizacji, ponieważ brakuje nam środków. Projekty, które nie pozostawiają natychmiast namacalnych efektów nie spotykają się ze zrozumieniem.
     - Sympozjum przyniesie bardzo ciekawe projekty – powiedziała Eulalia Domanowska, Polka mieszkająca w Szwecji, historyk i krytyk sztuki, kurator artystyczny przedsięwzięcia – Między innymi powstał już zarys mapy, która wskaże jak można dotrzeć do magicznych miejsc Puszczy Białowieskiej. Dotyczyć ma lasu po obu stronach granicy. Zainteresowanie sympozjum jest bardzo duże. Artyści chętnie tu przyjeżdżają. Mimo, iż ich prace są jedynie w sferze idei, wierzymy w to, że efekty pojawią się po latach.

JZ


Jarosław Perszko wyjaśnia ulotny charakter swojego projektu „Utopia”


4 sierpnia spotkali się uczestniczący w projekcie artyści, sponsorzy oraz zaproszeni goście


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444