Home

Ilość odsłon: 4182   Data publikacji:  2005-10-25

Hajnowski wskaźnik bezrobocia na czwartym miejscu

    Blisko 2300 bezrobotnych zarejestrowanych było na koniec września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Bezrobocie w powiecie hajnowskim osiągnęło 11,2 proc., podczas gdy w województwie jest wyższe o prawie 4 punkty.

    Na przestrzeni dziesięciu miesięcy tego roku w Hajnówce, wrzesień miał najmniejszą liczbę zarejestrowanych poszukujących pracy. Niższy wskaźnik w powiecie niż w kraju to powód do optymizmu, ale niestety nie satysfakcjonuje bezrobotnych, ponieważ zgodnie z przepisami otrzymują oni zasiłek jedynie przez pół roku.
   Najwięcej poszukujących zajęcia rekrutuje się z terenów wiejskich. We wrześniu było ich 980. W powiecie hajnowskim brak pracy dotyka prawie taką samą ilość kobiet i mężczyzn. Co piąty pozostający bez zajęcia ma od 18 do 25 lat. Zdecydowana większość to ludzie o niskim wykształceniu i kwalifikacjach. Powiat hajnowski plasuje się na czwartym miejscu w województwie pod względem małego procentu bezrobocia. Jak twierdzą pracownicy PUP, tak niski wskaźnik ma swoje uzasadnienie we wzroście gospodarczym i zwiększającej się liczbie ofert pracy, a także w realizowanych kursach i programach przeciwdziałających bezrobociu.
   - W 2005 roku realizowaliśmy dziesięć programów, które dały wymierne efekty – mówi Marek Woszczenko, zastępca dyrektora PUP w Hajnówce – W wyniku naszych działań prawie 70 proc. przeszkolonych bezrobotnych znalazło zatrudnienie. Są to na przykład nowo wyszkoleni spawacze, tokarze oraz sprzedawcy. We wrześniu mamy wzrost rejestracji, ale jest to tendencja, która występuje co roku. Zgłaszają się do nas robotnicy sezonowi, a także młodzież po wakacjach. W tym miesiącu otrzymało pracę 145 osób. W bieżącym roku blisko 150 młodych ludzi zostało skierowanych na staże. Kilkadziesiąt osób podjęło prace interwencyjne.
    - Mamy stosunkowo dużą ilość zgłoszeń wolnych miejsc pracy od lokalnych firm – twierdzi Irena Wróblewska, dyrektor PUP – Najwięcej jest ich z zakładów Pronar, Furnel oraz urzędów. Drobni przedsiębiorcy przedstawiają mało propozycji. Ogólnie da się zauważyć ciągły wzrost zatrudnienia w firmach na terenie powiatu.
   Wśród oczekujących na pracę, stały odsetek stanowią ci, którzy odmawiają jej podjęcia. Po wstrzymaniu zasiłku i odczekaniu regulaminowego okresu, rejestrują się od nowa, aby go otrzymywać. Wielu hajnowian szuka zarobku za granicą, a niemałą liczbę stanowią pracujący „na czarno”.
   - Nie miałem pracy przez prawie dwa lata – mówi Sławomir P., bezrobotny z Hajnówki – Od ponad roku pracuję w Anglii – Zarejestrowałem się w urzędzie jako bezrobotny, ale zrezygnowałem, bo proponowane prace były bardzo nisko opłacane. W dodatku mam wiele negatywnych doświadczeń jeśli chodzi o otrzymane zajęcie. Mam 30 lat i średnie wykształcenie. W Anglii pracowałem za 40 euro dziennie, oczywiście na czarno. Wyjechało nas z Hajnówki bardzo wielu, szczególnie takich do 30 roku życia. Sądzę, że podwyższyliby  oni znacząco ten niski wskaźnik.
   - Od kilku lat reperuję samochody, tak po cichu, dla znajomych – przyznaje się bezrobotny z Hajnówki – Praca otrzymana przez Urząd to najczęściej około 600-700 zł miesięcznie. Jak z tego żyć ?. Wolę czas przeznaczyć na właśnie takie zarobkowanie. Pomaga mi kilku młodych ludzi. W ten sposób pracuje w naszym mieście i okolicach niemało tzw. bezrobotnych. O wyjeździe za granicę nie mam co marzyć, bo nie znam języka.
    Niski wskaźnik bezrobocia w Hajnówce według Powiatowego Urzędu Pracy jest jak najbardziej wiarygodny. Poszukujący pracy w większości przypadków znajdują wolne miejsca w lokalnych firmach.
   - Już po trzech dniach po zarejestrowaniu się w PUP otrzymałam telefon z propozycją odbycia stażu w Urzędzie Miasta Hajnówka – mówi Marta K., absolwentka Politechniki Białostockiej – Byłam zaskoczona i oczywiście bardzo zadowolona, że tak szybko dostałam pracę. Dla takiej osoby jak ja, czyli od razu po studiach, to duża szansa na otrzymanie stałej posady.
   - Nie sądzę, że tak wielu hajnowian uciekła w poszukiwaniu pracy za granicę. Tu barierą jest znajomość języka – stwierdza Marek Woszczenko –  W naszym powiecie zauważamy ruch w ofertach pracy. Mamy dużo chętnych do szkoleń i podnoszenia lub zmiany kwalifikacji. To skutkuje najczęściej znalezieniem zajęcia. Niski wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na podobnym niskim poziomie, bo pracodawcy zwiększają zatrudnienie.


Marta, absolwentka Politechniki Białostockiej, rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta Hajnówka

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444