Home

Ilość odsłon: 5005   Data publikacji:  2005-10-19

Zaszczytna forma uznania UNESCO

    Od kilku tygodni cały region Puszczy Białowieskiej został objęty statusem Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO. 20 lat takim tytułem cieszył się jedynie obszar rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego.

     Rozszerzenie powierzchni Rezerwatu Biosfery, na obszar całej Puszczy wraz ze strefą przejściową, spowoduje zwiększenie jej do 92400 ha. Ponad 80% tej powierzchni stanowią lasy.
To prestiżowe wyróżnienie jest efektem kilkuletnich starań BPN oraz szeregu zaangażowanych partnerów. Skomplikowany wniosek z pełną dokumentacją o przyznanie takiego tytułu był przygotowywany przez zespół fachowców kierowany przez prof. dr hab. Alicję Breymeyer, przewodniczą Polskiego Komitetu Narodowego UNESCO.
Lokalne samorządy obawiając się ograniczeń dla ludności z korzystania z dóbr lasu, były początkowo oponentami projektu. Jednak po konsultacjach i stwierdzeniu braku takiego zagrożenia, stały się partnerami BPN w staraniach o uzyskanie tytułu.
Objęcie całego polskiego obszaru Puszczy Białowieskiej statusem Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO nie wiąże się z żadnymi korzyściami finansowymi. Jest on jedynie formą uznania dla obszaru Puszczy. Obecnie w kraju jest dziewięć takich światowych rezerwatów biosfery, a osiemnaście obiektów z listy dziedzictwa światowego.
   - Ten prestiżowy tytuł wykorzystywaliśmy zawsze w kontaktach zagranicznych i staraniach o środki unijne – mówi Józef Popiel, dyrektor BPN - Pomagał nam w podkreślania rangi obiektu i w promocji na arenie międzynarodowej. Zachęcamy samorządy do posługiwania się tym tytułem przy staraniach w pozyskiwaniu funduszy pomocowych.
   Przyznanie wyróżnienia nie ma wpływu na prowadzoną do tej pory przez lasy państwowe gospodarkę leśną. Wyłonione w wyniku projektu poszczególne strefy ochronne, w żaden sposób nie ograniczają również w działaniach okolicznej ludności.
   - Bardzo cieszymy się z tego tytułu – mówi Jerzy Ługowoj, nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka – Lasy Państwowe również zabiegały o niego od lat. Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO jest zrównoważeniem działań człowieka i ochrony przyrody. Nadleśnictwo prowadzi proochronną gospodarkę leśną i już wcześniej korzystało ze strefowania obszaru Puszczy. To podstawa zróżnicowanych zasad gospodarowania tym obszarem.
    O status Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO swoich leśnych terenów ubiegają się również Białoruś oraz Ukraina. Trwają przygotowania do utworzenia trójstronnego Transgranicznego Rezerwatu Biosfery (TBR) Polesie Zachodnie. Ma on objąć istniejące już od marca 2002 r. rezerwaty biosfery: polski Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”, ukraiński Szacki Rezerwat Biosfery oraz będący w trakcie organizacji białoruski Rezerwat Biosfery „Nadbużańskie Polesie”.

JZ


Mapa rezerwatu biosfery


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444