Ilość odsłon: 3656   Data publikacji:  2005-05-29

Rocznica powstania Euroregionu Puszcza Białowieska

     Euroregion Puszcza Białowieska obchodzi swoje 3 urodziny. Kiedy powstawał wzbudzał wiele kontrowersji i wątpliwości. Sceptycy nie wierzyli w sens jego istnienia. Dziś jest jednym z prężniej działających organizacji w Polsce, łączących narody po obu stronach granicy.
    Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 28 maja w Hajnówce w amfiteatrze miejskim. Impreza odbyła się pod hasłem „Przygraniczne spotkania w Euroregionie Puszcza Białowieska”. Występy zespołów polskich i białoruskich, które można było obejrzeć na uroczystości, były żywym obrazem zawiązanej owocnej współpracy kulturalnej regionów.


Przemawia wicewojewoda Jerzy Półjanowicz

    - Byłem świadkiem narodzin tego euroregionu – powiedział zaproszony na uroczystość wicewojewoda Jerzy Półjanowicz  - Miał on wtedy wielu miał przeciwników. Ale mylili się wszyscy , którzy wątpili w zasadność jego powstania. Przez krótki okres 3 lat jest jednym z najlepiej funkcjonujących euroregionów, mając bardzo duże osiągnięcia.

    - Osiągnęliśmy cel, dla którego był zakładany euroregion czyli integracja samorządów, na terenie których leży Puszcza Białowieska – powiedział Włodzimierz Pietroczuk, Starosta Hajnowski, Przewodniczący Rady Euroregionu Puszcza Bialowieska - W tej integracji pomogły nam projekty, które były realizowane w ramach środków unijnych. Największym sukcesem po 2 latach działalności jest to, że zaczęliśmy samodzielnie zarządzać środkami funduszu Phare. Poprzednio mieliśmy 50 tys. euro na projekty regionalne, w tym roku dysponujemy kwotą 200 tys. euro. Będziemy również zarządzać funduszami programu Interreg. Nie tylko na terenie naszego euroregionu, ale znacznie szerszym, takim jak powiaty Sokołów, Łosice, Węgrów i Siedlce.
   Naszym spektakularnym sukcesem było otwarcie turystycznego przejścia granicznego w Puszczy Białowieskiej. Staraliśmy się o to bardzo długo, jeszcze zanim powstał euroregion. Zdajemy sobie sprawę z trudności i ograniczeń, jakie towarzyszą ruchowi turystycznemu, ale mam nadzieję, że właśnie euroregion pomoże pokonać te wszystkie przeszkody.
     Nie udało się nam zrealizowanie wniosku związanego z transgranicznym turystycznym zagospodarowaniem Puszczy. 3 lata temu przygotowaliśmy i złożyliśmy do funduszu Tacis projekt dotyczący turystycznego zagospodarowania regionu. Mimo, że uzyskał akceptację Komisji Europejskiej i władz białoruskich, zbyt długo trwały formalności i nie zdążyliśmy go wdrożyć. Jego założeniami było wytyczenie tras i stworzenie infrastruktury turystycznej, czyli budowa parkingów, miejsc do odpoczynku i wielu innych potrzebnych elementów.
    Regiony białoruskie są wciąż chętne do współpracy. Nie narzekamy na brak zainteresowania. W Białorusi Puszczą zarządza niezależna od lokalnych samorządów instytucja kierowana przez prezydenta. Ale nie spotkaliśmy się z odgórnymi oporami w realizacji projektów. Jedyną przeszkodą we współpracy jest mała wiara strony białoruskiej w sens rozwoju turystyki. Sądzę, że trzeba trochę czasu i pieniędzy, aby przekonać naszych sąsiadów, że warto inwestować w turystykę.


Wspólne występy zespołu Przepiórka z HDK i Spadczyna z Prużan

Jubileuszowa impreza w Hajnówce była jednym z elementów projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce ze środków Unii Europejskiej pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444