Ilość odsłon: 3507   Data publikacji:  2005-05-16


Ćwiczyli aby skutecznie ratować

     10 maja 2005r, na terenie Terminalu Przeładunkowego „Integro” w Plancie, znajdującego się w gminie  Narewka, odbyły się ćwiczenia 5 kompanii gaśniczej „Białowieża” WOO i specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego. W skład tych pododdziałów wchodzi 14 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu hajnowskiego, bielsko-podlaskiego i siemiatyckiego.

- W scenariuszu ćwiczeń założono, iż w wyniku zaprószenia ognia dochodzi do zapalenia się kompleksu leśnego przyległego do terminalu od strony północno wschodniej z jednoczesnym rozszczelnieniem instalacji technologicznej pompowni rozlewni i wycieku gazu propan butan - mówi st. kpt. Jerzy Pietroczuk, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. - Skierowana na miejsce kompania odwodowa miała za zadanie ugaszenie pożaru kompleksu leśnego, w szczególności niedopuszczenie do pożaru całkowitego lasu, który mógłby doprowadzić do przerzutu ognia na teren zakładu. Konieczna była także obrona zagrożonych obiektów. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego miała za zadanie uszczelnienie instalacji.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania kompanii odwodowej oraz praktyczne sprawdzenie założeń dokumentacji terminalu wynikającej z realizacji dyrektywy Seveso w szczególności scenariuszy awarii zawartych w Raporcie Bezpieczeństwa.

K. : - Dlaczego ćwiczenia odbywały się akurat na terenie Terminalu w Plancie?

St.kpt. Jerzy Piertoczuk: - Na terenie powiatu znajdują się różne obiekty, które stwarzają potencjalne zagrożenia pożarowe chemiczne czy ekologiczne. Jednym z nich jest terminal „Integro”, ze względu na przeładunek gazu propan butan. W latach ubiegłych przeprowadzono ćwiczenia na dwóch innych obiektach objętych dyrektywą Seveso.

K.:- Od kiedy w KPSP w Hajnówce istnieje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego i jakie są jej zadania?

St.kpt. Jerzy Piertoczuk: - Grupa jako pododdział odwodu operacyjnego istnieje od ubiegłego roku, natomiast samochód ratownictwa chemiczno - ekologicznego znajduje się w KP PSP Hajnówka od 1998r. Głównym zadaniem tej grupy jest reagowanie na powstałe zdarzenia chemiczno ekologiczne i usuwanie ich skutków. Zadania te, oczywiście były realizowane także wcześniej przez naszych strażaków, a od roku 1998 również przy wykorzystaniu wymienionego samochodu.

K.: - Bo to jest "kompania odwodowa"?

St.kpt. Jerzy Piertoczuk: - Jest to pododdział pożarniczy składający się w tym przypadku z trzech plutonów gaśniczych i jednego plutonu wsparcia - łącznie 12 jednostek (samochodów). Czyli jest to zespół strażaków w sile 12 samochodów pożarniczych, przeznaczony do użycia w dużych akcjach ratowniczo-gaśniczych.

K.: - Dyrektywa Seveso, to zalecenia Unii Europejskiej?

St.kpt. Jerzy Piertoczuk: - Tak to zalecenie UE dotyczące zakładów przemysłowych o zwiększonym i dużym ryzyku wystąpienia awarii.

K.: A Raport Bezpieczeństwa? Czy dotyczy dostosowania polskich przepisów przeciwpożarowych do przepisów unijnych?

St.kpt. Jerzy Piertoczuk: - Jest to opracowanie zgodne z unijnymi wytycznymi (dyrektywa Seveso) zastępujące tworzone wcześniej "Plany postępowania na wypadek powstania zagrożenia pożarowego lub innego miejscowego zagrożenia".

Dziękuję za rozmowę.

Krystyna Kościewicz


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444