Home

Ilość odsłon: 4454   Data publikacji:  2005-11-10

Pierwsza wystawa 15 - latków

    Wystawa fotograficzna 9 listopada w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce była autorskim debiutem dwóch piętnastolatków: Pawła Panfiluka i Mateusza Dąbrowskiego.

      Fotografią pasjonują się od półtora roku, a ich pierwsza ekspozycja powstała dzięki pomocy wychowawcy Jana Karczewskiego oraz fotografa Jarosława Schabowskiego. Kilkadziesiąt zaprezentowanych zdjęć to okoliczne krajobrazy, kwiaty, zwierzęta w ujęciu makro oraz ciekawe przedstawione rzeczy codziennego użytku. Autorzy mimo swojego debiutu mają już pierwsze osiągnięcia w miejskich konkursach fotograficznych. Zajęli czołowe miejsca w konkursie „Bogaty las” organizowanym w 2004 r. przez WWF oraz  w 2005 r. „Cerkiew i Sztuka Sakralna w Obiektywie” organizowanym przez Hajnowski Dom Kultury.


Mateusz Dąbrowski i Paweł Panfiluk

  - Robię bardzo dużo zdjęć. Jest ich w mojej galerii prawie 10 tysięcy. – mówi Mateusz Dąbrowski – Najbardziej lubię fotografować przyrodę. Interesuje mnie też makrofotografia. Robienia zdjęć uczę się sam, ale czasem w ujęciach doradzają mi rodzice.
   - Moja przygoda z fotografią zaczęła się od wyciągnięcia u dziadków z szuflady starego aparatu Zenit. – opowiada Paweł Panfiluk - Później zdjęcia robiłem razem z Mateuszem. Moja ulubiona tematyka to minimalizm i abstrakcja. Robię zdjęcia, które według mnie niosą jakieś przesłanie. Bardzo interesującym motywem są rzeczy codziennego użytku. W swojej galerii mam nawet w ciekawym ujęciu fotografię domowej toalety.
     Młodzi twórcy chcieliby założyć w Hajnówce klub fotograficzny. W planach mają wspólne wyjazdy, plenery oraz wymianę doświadczeń. Wystawa ma zachęcić wszystkich młodych i nieśmiałych fotografików do pokazywania swoich prac.

 JZ


Autorzy zdjęć z wychowawcą Janem Karczewskim, który uroczyście otworzył wystawę


Na wystawę licznie przybyła młodzież

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444