Home

Ilość odsłon: 3910   Data publikacji:  2005-07-21

Pomysł na wakacje ze sztuką

   

W Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce zakończył się 13 Dziecięcy Plener Plastyczny. 20 lipca odbyła się wystawa wykonanych na nim prac.

     35 dzieci z Hajnówki, które w dniach 1-20 lipca uczestniczyły w zajęciach, stworzyły kilkaset prac wykonanych w różnych technikach oraz przygotowały przedstawienie teatralne pod tytułem "Paluszek". Chętnych do udziału w plenerze nie brakowało. Są już nawet zapisy na przyszły rok.
    - Mieliśmy 30 miejsc na plenerze, ale zwiększyliśmy do 35 – mówi Janina Jezierska, kierownik ośrodka – Nasz ośrodek to miejsce, które powinno być otwarte dla dzieci. Wytwarzając meble dla dzieci niepełnosprawnych, podczas takich spotkań mamy sprawdzian tego, co robimy. Bogaty program zajęć przyciąga do nas wielu chętnych. Często przychodzą rodzice i wręcz proszą o przyjęcie ich dziecka. Plener odbył się dzięki dofinansowaniu przez
władze miasta Hajnówka, powiatu hajnowskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.


Janina Jezierska

    W dwudziestodniowych warsztatach brały udział dzieci, które nie miały możliwości wyjazdu na wakacje. Zapewniono im oprócz zajęć plastycznych gry, zabawy oraz poczęstunek. Pod opieką i fachowym nadzorem studentów szkół wyższych, młodych plastyków i architektów, dzieci uczyły się pracować w różnych technikach artystycznych. Tematy wykonywanych prac były zaplanowane na poszczególne dni i dobrane tak, aby kształtowały wyobraźnię uczestników pleneru.
     -
Przychodząc na zajęcia mogłam poznać różne techniki prac plastycznych – mówi 14-letnia Daria Łuksza - Nauczyłam się nowych sposobów malowania na różnych materiałach. Robiliśmy witraże, obrazy na drewnie, wykonywaliśmy rzeźby z gliny. Było wiele zabaw i gier. Spędziłam tu wraz z młodszą siostrą 20 udanych dni .
    - Wśród uczestników wyłowiliśmy wiele talentów – powiedziała Katarzyna Lewandowska, studentka wydziału Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej, opiekunka grupy młodszych dzieci – Taki plener na pewno pomoże im w przekonaniu, że umieją malować i mogą się w tym kierunku kształcić. Dzieci pracowały bardzo solidnie. W ciągu dnia wykonywały po kilka prac. Opieka nad nimi pozwoliła mi na zebranie nowych doświadczeń. W tym roku będę przygotowywać projekt ośrodka socjoterapeutycznego dla dzieci i praca z nimi pomogła poznać mi ich problemy z innej strony. Pomysł organizowania takich zajęć jest doskonały dla nas studentów, ale przede wszystkim dla dzieci.

JZ


Przedstawienie "Paluszek"


Widownia


Uczestnicy przedstawienia


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444