Ilość odsłon: 3750   Data publikacji:  2005-07-11

"Gen"

   Spektaklem pt. "Gen", zagranym w parku miejskim dla wszystkich mieszkańców Hajnówki miały się zakończyć dziesięciodniowe warsztaty międzynarodowej grupy Tanz Cooperativa. Ostatecznie grupa zrezygnowała z występu, ponieważ podczas jednej z prób w plenerze została napadnięta.
     - Wszystko było już przygotowane do występu w parku. Nasz performance jest tego typu, że powinien być oglądany na łonie natury, w przestrzeni otwartej. Bardzo chcieliśmy wystąpić dla miasta, ale podczas jednej z prób w parku zostaliśmy zaatakowani przez grupę mężczyzn. Musieliśmy zrezygnować, gdyż performer jest ważniejszy niż sam performance - mówi Iwona Wojnicka, tancerka Tanz Cooperativa i członek Stowarzyszenia Zmiana Społeczna, w ramach którego jest realizowany cały projekt artystyczny.
     Ostatecznie więc grupa wystąpiła nie dla wszystkich mieszkańców, a jedynie dla wąskiego, kilkuosobowego grona w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej. "Gen" okazał się być niekonwencjonalnym spektaklem, którego korzenie sięgają kultury japońskiej i buncie wobec niej wyrażonym w tańcu  Butoh.

    Dynamiczny taniec odrzucający konwenans krępujący ciało ludzkie, nienaturalna często mimika - oto Butoh. Równie ważną rolę w widowisku spełnia muzyka , tu wygrywana zarówno na instrumentach znanych, jak gitara, ale i niecodziennych przeciętnemu widzowi - blaszanych misach, kamieniach i muszlach. Wszystkiemu towarzyszy głos ludzki, raz jako przejmujący, budzący niepokój spiew, innym razem wydawany głucho odgłos.
    - Butoh jest tańcem wewnętrznym. W tradycji europejskiej rusza się ciało, a gest zawsze coś znaczy. Tutaj tańczy dusza, a bez uczucia nie ma żadnego gestu. Ideą jest bunt przeciw kulturze ciała, która w Japonii jest mocno ograniczona przez różne konwenanse i kontrolowana społecznie. Tymczasem ciało ludzkie ma różne możliwości i jest silnie związane z naturą. Dlatego Butoh to tańczenie siebie, własnych popędów, emocji, myśli i marzeń - tłumaczy Iwona Wojnicka.
    "Gen", który Tanz Cooperativa zagrała w muzeum to widowisko dotykające człowieka. I jest w nim wszystko, w czym człowiek uczestniczy - narodziny, dzieciństwo, miłość, wojna, strach, morderstwo, ciągłe przeplatanie się i nierozerwalność życia i śmierci. "Gen" to również tańczenie przyrody, jej żywiołów. Harmonia z naturą jest nieodłączna, a dzięki tańcowi  artysta może dotrzeć do pierwotnych pokładów swego wnętrza. Podobnych wrażeń dostarcza także uczestnictwo w widowisku z pozycji widza.
    - Spektakl przeniósł mnie w inny świat. Nie potrafię tego nawet opisać. Wszystko stało się jakieś inne, niesamowite! Ciągle jeszcze jestem zaskoczona tymi emocjami. Muzyka też była zupełnie fantastyczna. trochę brakuje mi w Hajnówce takich zdarzeń - mówi Ela, która miała okazję uczestniczyć w widowisku.
    Tanz Cooperativa skupia tancerzy z różnych stron świata i różnych kultur - od Japonii, Niemiec i Polski, przez Grecję i Boliwię do Włoch i Wielkiej Brytanii. Nauczycielem tańca i reżyserem widowiska granego przez grupę jest Atsushi Takenouchi, mistrz Butoh międzynarodowej sławy, zajmujący się nim od dwudziestu pięciu lat i zaszczepiającym go na gruncie krajów odległych kulturze japońskiej.

J.Ch.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444