Ilość odsłon: 4997   Data publikacji:  2005-07-05

Zapomniany cmentarz doczekał się uporządkowania

    Zapomniany, nieczynny od 1935 roku cmentarz we wsi Dubiny doczekał się uporządkowania. Zajęła się nim okoliczna szkolna młodzież, której prace koordynuje Paweł Woszczenko, mieszkaniec Dubin.
   - Pomysł zadbania o cmentarz powstał dzięki pisanej przeze mnie pracy magisterskiej - mówi Paweł Woszczenko - Jej temat  "Dubiny jako parafia osocznicka strzegąca dostępu do Puszczy Białowieskiej" sprowokował mnie do zgłębiania historii tych terenów. Zapomniany cmentarz jest bardzo ciekawym historycznym obiektem. Są tu groby Niemców, niegdyś pracujących w okolicznych tartakach, Ukraińców, którzy razem z Piłsudskim uczestniczyli w wojnie z Bolszewikami w 1920 r, Unitów oraz w największej liczbie okolicznych wyznawców prawosławia. Cmentarz datowany jest na XVI-XVII wiek. Położony jest wśród wiekowych, pięknych sosen ale jego stan jest opłakany. Apel do młodzieży z prośbą o pomoc w zadbaniu o ten obiekt, spotkał się z przychylnym przyjęciem.
   W pracach porządkowych na cmentarzu biorą udział uczniowie z Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, Technikum Leśnego w Białowieży, Technikum Mechanicznego w Hajnówce, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, członkowie organizacji BAS oraz koła naukowego białorutynistów, studenci Uniwersytetu w Białymstoku i młodzież okolicznych parafii. Swoją pomoc zgłosił również Areszt Śledczy w Hajnówce.
   - Do tej akcji namówiła mnie koleżanka Gosia Kulik, szefowa Bractwa Młodzieży Prawosławnej  - mówi Norbert Wasiluk, uczeń liceum - Z Dubin pochodzą moi pradziadowie i być może na tym cmentarzu pochowani są przodkowie mojego ojca. Pracuje tu ze mną duża część mojej klasy. Rodzice cieszą się, że chcę tu poświęcić swój wolny wakacyjny czas. Mama nawet przygotowała mi rękawice ochronne.
    Prace na cmentarzu potrwają co najmniej tydzień. Zostaną tam wykarczowane zarośla, przewrócone krzyże będą wkopane w ziemię a teren ogrodzony tradycyjnym płotem z "balasek". Zapomniana nekropolia ujrzy światło dzienne.

  - Składamy serdecznie podziękowania naszym sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Hajnówce oraz właścicielowi sklepu "Wojtek" Jarosławowi Wojtulewiczowi z Dubin - powiedział Paweł Woszczenko - Szukamy wciąż pomocy w postaci zafundowania rękawic ochronnych i zapewnieniu pracującej młodzieży przynajmniej skromnych posiłków.

Poszukujemy sponsora, który chciałby pożyczyć wykaszarkę.
kontakt: tel. (85) 682 28 17 kom. 500305844

Sponsorzy: Mikołaj Owerczuk z Dubin - żywność, Europostęp - rękawice robocze, Serwis Ogumienia Maciuka - napoje i żywność na dwa dni, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Puszcza - olej do smarowania łańcuchów pił, Firma "Tech-Met" Eugeniusz Syczewski - części do piły i jej naprawa, Zbigniew Podolszyński - pieczywo, wędliny, napoje, Nina Jakoniuk - artykuły spozywcze, Artur Cyruk - wypożyczenie wykaszarki, Mirosław Filipiuk Kwiaciarnia "Agatka" - artykuły spożywcze, Urząd Miasta Hajnówka - wypożyczenie wykaszarki, Sklep w Dubinach M.Maksymiuk D.Ludwiczak - żywność, Zofia Jabłonowska z Białegostoku - pieniądze na żywność.

JZ


Paweł Woszczenko


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444