Ilość odsłon: 5527   Data publikacji:  2005-04-28

 POWSTANIE NOWOCZESNA CIEPŁOWNIA OPALANA BIOPALIWEM

      Prawie 70 mln. zł zainwestuje w Hajnówce szwedzka firma Rindipol S.A budując nowoczesną elektrociepłownię na terenie fabryki mebli Furnel. Ciepło, które wyprodukuje ma zaspokoić potrzeby całego miasta, zarówno odbiorców indywidualnych jak i zakładów pracy. Moc jaką wytworzy to 50 MW.
      Nowoczesna elektrociepłownia ma być opalana biopaliwem w postaci odpadów drzewnych i roślin energetycznych. Taki sposób dostarczania opału nie tylko znacząco zmniejszy emisję szkodliwych dymów, ale również da szansę okolicznym rolnikom, którzy mogą być producentami energetycznych roślin. Ich uprawa i transport, to dochód dla dużej grupy ludności. Dodatkową zachętą do pozyskiwania biopaliwa, są dopłaty dla rolników w wysokości 50% dotacji do kosztów materiału nasadzeniowego. Roślinami, które znajdą zastosowanie w nowej ciepłowni są między innymi topinambur oraz wierzba.
   Obecnie działająca kotłownia spółki Furnel zostanie zlikwidowana, ale jej pracownicy znajdą zatrudnienie w nowej ciepłowni. Rindipol zamierza zatrudnić około 40 osób.


Widok na starą kotłownię spółki Furnel

    Przejęcie przez jedną firmę kompleksowego dostarczania ciepła dla miasta, wzbudza jednak wiele obaw mieszkańców Hajnówki.
   -  W takich miastach jak nasze, wszędzie jest jedna kotłownia na cały obszar – mówi Ryszard Blecharz, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Hajnówce - Nie sądzę, że istnieje tu jakieś zagrożenie monopolowe. Tym bardziej, iż sieć ciepłownicza jest własnością miasta. W interesie wszystkich jest zachowanie właśnie takich proporcji.


Ryszard Blecharz, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Hajnówce

W sytuacji wyjątkowo niekorzystnej i ostatecznej, zawsze jesteśmy w stanie ogłosić przetarg na dostarczenie ciepła i szybko powstanie nowa konkurencyjna kotłownia. Uważam, iż w wyniku modernizacji starej ciepłowni i wprowadzenia branżowego wytwórcy ciepła, Hajnówka dużo zyska. Powstanie nowoczesna kotłownia opalana biomasą, zastępując kotły węglowe łącznie z tymi przedwojennymi. Patrząc na bezpieczeństwo energetyczne Hajnówki daje to gwarancję, że najbliższe 10-20 lat nie powinno być kłopotów z produkcją ciepła. W chwili obecnej w mieście, w sezonie zimowym występują jego niedobory i skargi mieszkańców na niedogrzanie. Obecna kotłownia zaspokaja ciepło w 60%. Reszta to lokalne kotłownie o przestarzałej technologii. Inwestycja doprowadzi do ich zlikwidowania. Nowy inwestor jest również zainteresowany doprowadzeniem ciepła do dzielnic, gdzie nie ma sieci ciepłowniczej.
     Kristofer Lorenz – przedstawiciel firmy Rindipol – zapewnił Radę Miasta Hajnówki, iż inwestycja powinna być zakończona w 2007 roku a już w tegorocznym sezonie grzewczym, nowa kotłownia dostarczy ciepło do hali produkcyjnej Spółki Furnel i dla PEC.  Pozwoli to na zlikwidowanie starej kotłowni węglowej.
    Hajnowska kotłownia jest druga inwestycją Rindipol S.A. w Polsce. Podobna jest również budowana w Piszu. W sytuacji braku opłacalności elektrociepłowni, powstaje wątpliwość sensu jej funkcjonowania, ale inwestor twierdzi, iż nie ma możliwości jej zamknięcia. Poczyniono zbyt wielkie nakłady finansowe aby doszło do zaniechania produkcji ciepła i wycofania się szwedzkiej firmy z Polski.  Jeśli zrealizowane zostaną plany doprowadzenia do Hajnówki gazu ziemnego, ciepłownia Rindipolu będzie działać nadal, ale pojawi się konkurencja, a co za tym idzie, być może niższe ceny ciepła

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444