Home

Ilość odsłon: 5548   Data publikacji:  2005-12-21

Spłonęła szkoła w Białowieży

    W nocy z wtorku  na środę spłonął budynek szkoły podstawowej w Białowieży. Pożar po północy zgłosił dyrektor szkoły, który pierwszy zauważył rozprzestrzeniający się ogień.

    W akcji gaszenia uczestniczyło czternaście jednostek straży pożarnej.
  - Kiedy przybyliśmy na miejsce, ogniem objęte było cale drewniane skrzydło szkoły – mówi Jerzy Pietroczuk, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce - Obiekt jest całkowicie drewniany, co bardzo utrudniało akcję. Był to pożar trudny do ugaszenia. Strażacy zmagali się z nim kilkanaście godzin. Na szczęście nikt nie ucierpiał, bo zajmujący służbowe mieszkania nauczyciele w porę opuścili pomieszczenia.
   Spalony budynek był starym skrzydłem szkoły podstawowej, budowanym w końcu lat trzydziestych. Z racji wieku figurował w rejestrze konserwatora zabytków. Uczyły się w nim najmłodsze dzieci. Wkrótce miał zostać poddany termomodernizacji i remontowi.
   - Bardzo żałujemy tej straty – mówi Jerzy Rubel, mieszkaniec Białowieży - Tu została cała białowieska historia. Uczyli się w tej szkole moim rodzice i ja. Szkoła była zabytkowa i ładna.
   Powody pożaru bada policja. Wkrótce specjalnie powołana komisja oceni straty i podejmie decyzję o odbudowie czy też rozbiórce budynku. Z pomocą szkole pośpieszył Białowieski Park Narodowy, udostępniając do nauki najmłodszym dzieciom pomieszczenia Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444